Trwa nabór wniosków na dofinansowanie działalności Kół Gospodyń Wiejskich

fot. Archiwum Radio Ostrowiec

Gotują, tańczą, śpiewają i tworzą rękodzieło. Koła Gospodyń Wiejskich kultywują tradycje regionu. W powiecie ostrowieckim działa ich 43. Biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie ich działalności, pod warunkiem, że są one wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

– Wiem, jak ogromny jest ich potencjał, panie mają naprawdę fantastyczne pomysły i trzeba robić wszystko, aby je wspierać – mówi Paulina Sikorska, kierownik ostrowieckiego ARiMR.

Łącznie do rozdania jest ponad 120 milionów złotych z budżetu państwa.

– Nabór trwa do końca września, ale zachęcamy KGW do tego, aby jak najszybciej składać wnioski ponieważ jest to działanie, które ma finansowanie do momentu wyczerpania środków przeznaczonych na jego realizację. Także nie ma co zwlekać – mówi kierowniczka ostrowieckiego ARiMR.

Wysokość wsparcia zależy od liczby członków kół.

– Stawka w tym roku wynosi 8 tysięcy na KGW do 30 członków, 9 tysięcy od 31 do 75 członków i 10 tysięcy powyżej 75 członków – dodaje kierowniczka.

KGW otrzymane wsparcie może przeznaczyć m.in na działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich, na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich oraz na rozwój przedsiębiorczości kobiet mieszkających na wsi.

W powiecie ostrowieckim zarejestrowanych kół jest 43, w opatowskim 86, starachowickim najmniej bo 37. Natomiast to powiat sandomierski kołami gospodyń stoi. Zarejestrowanych jest ich tam aż 114.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku z pomocy skorzystało prawie 830 kół gospodyń wiejskich z województwa świętokrzyskiego. Trafiło do nich blisko 7 milionów złotych.

/kawa/

Ważne wydarzenia