Maturzyści są już po egzaminie z języka angielskiego. W „Konarskim” to formalność

Fot. Anna Śledzińska

Po dwóch godzinach maturzyści zakończyli pisemny egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. To trzeci dzień matur, w powiecie ostrowieckim zdaje je w tym roku około 800 osób.

W Niepublicznym Liceum imienia Stanisława Konarskiego, do matury przystąpiło 19 tegorocznych absolwentów.

– Jak na razie nic mnie nie zaskoczyło. Dzisiaj angielski, w tej szkole to też raczej formalność. Indywidualne podejście do ucznia i małe grupy w klasach, na pewno przyczyniły się do tego, że wyniki są lepsze, a skupianie na nauce łatwiejsze – mówi Mateusz Rzepka, który do „Konarskiego” chodzi od przedszkola. Na poziomie rozszerzonym zdawać będzie matematykę oraz język angielski.

– Nie mam się o co martwić, jestem oazą spokoju, idę i piszę – przyznaje Aleksandra Czekaj. – Czekam aż napiszę i wyjdę z sali zadowolony, to formalność – dodaje Mikołaj Pękalski.

– Wydaje mi się, że matury były naprawdę proste, ale myślę, że to zawdzięczamy nauczycielom, którzy nas przygotowywali. Nie sprawdzam wyników, ale myślę, że wszystko poszło dobrze – komentuje Maria Krzciuk.

W tej szkole na każdym poziomie funkcjonuje jedna, wieloprofilowa klasa, w której uczniowie mogą dowolnie konfigurować przedmioty rozszerzone.

– Dzisiaj jest kulminacja, moment, na który wszyscy czekaliśmy i na który oni przygotowywali się przez cztery lata. Cieszymy się, że polski i matematykę mają za sobą, dzisiaj angielski – to w większości formalność i przyjemność. Przed nimi rozszerzenia, czyli to co najważniejsze w maturach, będziemy bardzo mocno trzymać kciuki. No i pracujemy do końca, czyli ci uczniowie, którzy chcą chodzić na zajęcia do samego egzaminu z danego przedmiotu, mogą korzystać – mówi dyrektorka placówki Kinga Wnuk.

Przyznaje, że największe nerwy zarówno maturzyści, jak i nauczyciele przeżywali we wtorek.

– Pierwszy dzień zawsze jest najważniejszy, oni przychodzą blado – zieloni, my przejęci, ja jako dyrektor przeżywam wcale nie mniej. Jest stres i odpowiedzialność za to, co się dzieje. Te dzieciaki są z nami co najmniej kilka lat, a niektórzy nawet kilkanaście.

Egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym trwał dwie godziny. Dziś jeszcze, o 14 zdawać będą osoby, które wybrały język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski albo włoski. Jutro pierwszy egzamin na poziomie rozszerzonym – z wiedzy o społeczeństwie. Matury pisemne potrwają do 24 maja. Ustne odbywać się będą w dwóch sesjach – od 11 do 16 maja i od 20 do 25 maja. Wyniki maturzyści poznać mają 9 lipca.

/sla/

Ważne wydarzenia