Koniec bardzo długiej kadencji samorządowej. Zostały jeszcze ostatnie sesje

Fot. archiwum

Wybory samorządowe już rozstrzygnięte, w powiecie ostrowieckim, jako jedynym w regionie odbyło się to w pierwszej turze. Nowe składy rad gmin i miast oraz ich włodarze są już wybrani. Tymczasem w niektórych samorządach pożegnalne sesje są dopiero planowane, a dotychczasowi radni jeszcze pracują.

Mijająca kadencja samorządowa była wyjątkowo długa, trwała prawie 5,5 roku.

– Wybory samorządowe miały się odbyć jesienią 2023 roku, ale ten termin zbiegł się z wyborami parlamentarnymi. Sejm postanowił więc wydłużyć kadencję samorządowców do kwietnia 2024 roku – wyjaśnia Adam Michcik, szef delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach.

A samorządowcy podkreślają, że była to kadencja bardzo specyficzna. Nie tylko ze względu na nowość, jaką były relacje z posiedzeń na żywo, w internecie.

– To była dosyć ciężka kadencja, bo w trakcie wybuchła pandemia covid-19. Obrady odbywały się w różnych warunkach, często musieliśmy korzystać z innych pomieszczeń niż sala konferencyjna starostwa po to, by zachować odpowiedni dystans – mówi przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego Mariusz Pasternak. I przyznaje, że emocji także nie brakowało. – Bywało różnie, natomiast myślę, że nam wszystkim zawsze przyświecał jeden cel, by sprostać zadaniom i wymaganiom, które stawiają przed nami mieszkańcy powiatu ostrowieckiego. I na pewno chcieliśmy dobrze.

Rada Powiatu w tym składzie na swojej ostatniej sesji spotka się w środę, 24 kwietnia. W nowej kadencji jej skład zmniejszy się z dotychczasowych 25ciu do 23ech radnych. Związane jest to z mniejszą liczbą mieszkańców powiatu.

Rada Miasta Ostrowca Świętokrzyskie pożegna się w stałym składzie w piątek, 26 kwietnia. Ostatnie sesje mają za sobą rady w Bałtowie oraz w Waśniowie.

Pierwsze sesje nowych rad zwoła komisarz wyborczy w ciągu 7 dni od zakończenia kadencji, a więc do 7 maja.

/sla/

Ważne wydarzenia