Ostrowiecki MZK sprzedaje stare autobusy. Na ich miejsce już czekają nowe

Fot. Anna Śledzińska

2 kwietnia na stronie internetowej Miejskiego Zakładu Komunikacji pojawiło się ogłoszenie o sprzedaży pięciu starych, spalinowych autobusów.

Cztery z nich to pojazdy marki JELCZ oraz jeden marki MAN. Najstarszy z autobusów, które MZK wystawiło na sprzedaż pochodzi z 2006 roku. Jak podkreśla Jarosław Kateusz, prezes MZK, sprzedaż wysłużonych pojazdów była od dawna planowana.

– Pozostanie nam tylko jeden autobus marki JELCZ. Zakładamy, że ten samochód będzie w takie bardzo głębokie rezerwy

Ze starego taboru, który do czasu zakupu nowych autobusów jeździł po ostrowieckich drogach, zostało 18 autobusów. Nie wszystkim jednak miasto może dać drugie życie. 12 z nich, ze względu na swój zły stan techniczny, powędruje do kasacji.

Wymiana pojazdów komunikacji miejskiej związana jest z projektem 'Ekologiczny transport miejski’, który miasto realizuje od 2018 roku. Od tamtej pory, stopniowo, do miasta przyjeżdżały nowe, ekologiczne samochody i jest ich już 32. Ostatnie, krótkie elektryki dotarły do Ostrowca 8 kwietnia. W trasę ruszą niebawem.

– One w tym czasie były przyzbrajane. Zakładaliśmy całe systemy tej dynamicznej informacji pasażerskiej, na przykład kasowniki. Były montowane wewnętrzne kamery. Musieliśmy zgrać wszystko elektronicznie z naszymi serwerami i z tablicami, które są na mieście. Pozostaje jeszcze rejestracja, odbiory, itp. – wyjaśnia Kateusz, zapewniając, że nowe autobusy wyruszą w trasę z początkiem maja.

/osa/

Ważne wydarzenia