Chciał zainwestować pieniądze, stracił wszystkie oszczędności. Okradli go na 120 tysięcy złotych

fot. archiwum

Internetowa inwestycja skończyła się dla ostrowczanina ogromną stratą. Skuszony zachęcającą ofertą, 76-letni mężczyzna postanowił pomnożyć oszczędności. W efekcie z jego konta zniknęło 120 tysięcy złotych. We wtorek, 16 kwietnia zawiadomił o tym policję.

– Kilka dni temu zainwestował swoje pieniądze za pośrednictwem firmy brokerskiej, którą znalazł w internecie. Następnie skontaktował się telefonicznie z przedstawicielem firmy. Oszuści poprosili go o założenie adresu e-mail oraz o zainstalowanie aplikacji bankowej na jego telefonie – opowiada Ewelina Wrzesień, rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu.

Na prośbę oszustów mężczyzna podał im także wszystkie dane ze swojego dowodu osobistego. Nie był to jednak koniec ich manipulacji.

– Przestępcy kazali mu udać się do banku i wziąć kredyt na kwotę 60 000 złotych, a następnie przelać go na wskazane przez nich konto. Twierdzili, że kiedy zacznie zarabiać pieniądze, urząd skarbowy nie posądzi go wtedy o pranie brudnych pieniędzy bądź handel narkotykami – dodaje rzeczniczka Wrzesień.

Całe szczęście czujność zachował pracownik banku, który podejrzewając oszustwo odmówił mężczyźnie kredytu. Niestety nie zapobiegło to kradzieży.

– W miniony poniedziałek, 15 kwietnia, kiedy udał się do bankomatu by wypłacić z niego 1 000 złotych, okazało się, że jego konto zostało zablokowane. W związku z tym udał się do placówki swojego banku. Tam otrzymał informację, że z jego konta zniknęły pieniądze w kwocie 120 000 złotych – mówi rzeczniczka Wrzesień i dodaje, że pieniędzy mężczyzny nie udało się odzyskać.

– Jeżeli chcemy zainwestować swoje oszczędności, to nie szukajmy przypadkowych ofert w internecie. Warto tutaj udać się do autoryzowanych placówek. Pamiętajmy o tym, że jeśli ktoś będzie próbował z nami nawiązać kontakt i poprosi nas o zainstalowanie zdalnego pulpitu oraz o zalogowanie się do konta bankowego, to mamy do czynienia z oszustwem. Nigdy nie udostępniajmy swoich danych osobowych, haseł ani loginów – apeluje policjantka. Zachęca także, żeby swoje podejrzenie o próbie wyłudzenia jak najszybciej zgłosić na policję.

/osa/

Ważne wydarzenia