Szczepienia psów i kotów przeciwko wściekliźnie prowadzi gmina Waśniów

fot. pixabay

Do połowy czerwca na terenie gminy Waśniów prowadzone są szczepienia psów i kotów przeciwko wściekliźnie. Choroba ta w niemal 100 procentach jest śmiertelna, a na ludzi przenoszona jest głównie przez psy. Stąd obowiązek wykonywania szczepień.

– Pies, który skończy trzy miesiące życia jego właściciel ma 30 dni żeby go zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Szczepienie ważne jest 12 miesięcy czyli powtarzamy tą szczepionkę co roku, po prostu ona chroni zwierzę przed zakażeniem, tyle działa – informuje Karina Bełczewska-Kwiatkowska, lekarz weterynarii z Waśniowa.

Podkreśla, że szczególnie ważne jest szczepienie kotów, ponieważ są one bardziej narażone na zakażenie. Szczepienia są odpłatne, a lekarz weterynarii dojeżdża do kolejnych miejscowości gminy zgodnie z ustalonym harmonogramem.

– Z racji tego, że mamy gminę, która jest gminą typowo wiejską i mamy dużo miejscowości, rozproszona zabudowa i chcemy żeby każdy obywatel, który ma czworonoga po prostu miał bliżej do wykonania tej usługi i z czworonogiem mógł dotrzeć i zaszczepić, aby zahamować rozwój tej choroby – mówi wójt Krzysztof Gajewski.

Wyjaśnia, że mieszkańcy wsi często mają więcej niż jednego psa i dotarcie z nimi do gabinetu weterynarii jest trudniejsze niż w mieście.

Harmonogram szczepień znajdziecie na stronie internetowej urzędu gminy. Ja przypomnę, że za brak aktualnego szczepienia swojego pupila można zapłacić mandat do 500 złotych.

/mag/

Ważne wydarzenia