International Week w ostrowieckiej uczelni. Przyjadą delegacje z wielu krajów

Od poniedziałku 15 do czwartku 18 kwietnia, Akademia Nauk Stosowanych imienia Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizuje International Week, międzynarodowy cykl spotkań, na który zaproszono między innymi przedstawicieli uczelni wyższych z Europy i nie tylko.

– Spodziewamy się delegacji z Kirgistanu, Uzbekistanu, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Albanii, Danii, także będzie to międzynarodowe grono przedstawicieli zaprzyjaźnionych uczelni i instytucji, ale także pracodawców – mówi Paweł Gotowiecki, rektor ostrowieckiej uczelni.

Pierwszy dzień poświęcony będzie zagadnieniu edukacji międzykulturowej i międzynarodowej. Zaprezentowane będą możliwości kształcenia i uczenia w polskich szkołach podstawowych, średnich i wyższych. We wtorek, 16 kwietnia mowa będzie o potencjale polskiego rynku pracy, szansach i barierach w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce.

– Będziemy debatować o kulturze i edukacji kulturalnej, o kwestiach możliwości pracy obcokrajowców w Polsce, czy też Polaków za granicą. Będziemy pokazywać delegacjom piękno naszej ziemi ostrowieckiej.

Goście zwiedzą Ostrowiec, jednostki kulturalne, a także szkoły oraz niekwestionowaną perłę powiatu ostrowieckiego – rezerwat archeologiczny Krzemionki, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Czwartek, 18 kwietnia, będzie poświęcony współpracy naukowej, kulturalnej i społecznej między światem a Ukrainą.

– W ostatnim dniu będziemy debatować o rekonstrukcji Ukrainy, kwestiach związanych z problemami kultury, edukacji i ogólnie funkcjonowaniu Ukraińców poza granicą ich kraju – wyjaśnia Paweł Gotowiecki.

International Week gościć będzie nie tylko wykładowców akademickich, ale też przedstawicieli studentów oraz osoby odpowiedzialne za współpracę międzynarodową, między innymi w ramach programu Erasmus.

/sla/

Ważne wydarzenia