Renata Janik: Będę pierwszą kobietą na stanowisku marszałka województwa świętokrzyskiego

fot. Facebook Renaty Janik

Renata Janik najprawdopodobniej będzie pierwszą kobietą na stanowisku marszałka województwa świętokrzyskiego i tym samym zastąpi na nim Andrzeja Bętkowskiego Obecna wicemarszałkini startując w wyborach do sejmiku z list Prawa i Sprawiedliwości zdobyła prawie 44 tysiące głosów, najwięcej spośród wszystkich kandydatów i najwięcej w historii wyborów do sejmiku województwa.

– Byłam pierwszą kobietą wicemarszałkiem, a teraz będę pierwszą kobietą marszałkiem. Jestem przekonana, że tak się stanie. Najbliższa sesja najprawdopodobniej jest 6 maja i to na niej radni będą wybierali przewodniczącego, marszałka i skład zarządu – mówi Renata Janik. Nie chce zdradzić, kto znajdzie się w składzie zarządu województwa nowej kadencji. Nieoficjalnie, jako kandydatkę, wymienia się Magdalenę Zieleń z Ostrowca Świętokrzyskiego, która w wyborach uzyskała trzeci najlepszy wynik.

Renata Janik była liderką listy PiS w okręgu kieleckim. Pochodzi z Zagnańska. W latach 2007-16 była członkiem Platformy Obywatelskiej, z ramienia której dwukrotnie i bez powodzenia startowała do sejmu – w 2011 i 2015 roku. Mandat poselski objęła w 2013 roku po śmierci posła Konstantego Miodowicza. Pełniła go do 2015 roku. Od 2017 roku była związana najpierw z Polską Razem, a następnie z Porozumieniem Jarosława Gowina. Wystąpiła ze struktur ugrupowania, po jego przejściu w 2022 roku do opozycji i wstąpiła do nowego stowarzyszenia OdNowa RP, utworzonego przez lojalnych wobec PiSu byłych członków partii Gowina.

/mor/

Ważne wydarzenia