Mieszkańcy Kolonii Robotniczej chcą zmian. Powiat uważa, że jest za późno

fot. Radio Ostrowiec

Trwa remont ulicy Sienkiewicza, tak zwanego starodroża krajowej 'dziewiątki’ na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sosnową do miejscowości Boksycka.

Uwagi do projektu przebudowy drogi przy skrzyżowaniu z ulicą Kolonia Robotnicza mają jej mieszkańcy. Podnoszą, że włączenie się do ruchu w ulicę Sienkiewicza jest niebezpieczne, bo wzniesienie tuż za krzyżówką bardzo ogranicza widoczność i domagają się jego zniwelowania.

– Władze miasta kilka lat temu obiecały nam jeśli chodzi o mieszkańców tego osiedla, że przy następnej przebudowie tego skrzyżowania uwzględnią i tę górkę zniwelują. No niestety, jak widzimy górka została. Nie tylko to jest droga, która łączy Kolonię Robotniczą jeśli chodzi o osiedla, ale jest to także droga wjazdowa i ona będzie jeszcze częściej użytkowana – mówi Marek Zawadzki, mieszkaniec ulicy.

Zarządcą ulicy Sienkiewicza jest starostwo powiatowe. Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu mówi, że taki wniosek podnoszony jest za późno, bo przebudowa tego odcinka drogi jest na ukończeniu.

– Za trzy, cztery tygodnie ta droga zostanie oddana do użytku więc wszystkie prace są na finishu. Zadanie było projektowane w 2022 roku o czym dość głośno informowaliśmy. Wszyscy zainteresowani na tym etapie mogli wnosić jakiekolwiek uwagi, zastrzeżenia co do projektu. Natomiast ani na etapie projektowania ani na etapie całej realizacji tego zadania czyli od połowy ubiegłego roku. Ta kwestia nie była podnoszona, ten temat zaczął się pojawiać dopiero miesiąc temu.

Naczelnik Mroczek zaznacza, że niwelacja wzniesienia byłaby bardzo dużym przedsięwzięciem. Droga jest mocno uzbrojona w różne media, a z jednej strony ulicy są zabudowania, więc 'ścięcie’ wzniesienia wiązałoby się także z koniecznością budowy murku oporowego.

W projekcie przebudowy drogi znalazły się za to i zostaną wykonane elementy poprawiające bezpieczeństwo.

– W obrębie skrzyżowania prędkość jest ograniczona do 40km/h, dodatkowo będą ustawione znaki informujące o innym niebezpieczeństwie. Będzie również umieszczona tablica informująca, że zbliżamy się do niebezpiecznego skrzyżowania, jeszcze będą wykonane tak zwane progi wibracyjne, one powodują, że samochód, który zbliża się do skrzyżowania wpada w wibracje i tym samym zmusza kierowcę do ograniczenia prędkości i do wzmożonej czujności – zapowiada Tomasz Mroczek.

/mag/

Ważne wydarzenia