Wszystkie nowe autobusy są już w Ostrowcu. Ostatnia partia właśnie dotarła

Fot. Anna Śledzińska

Na przełomie kwietnia i maja na ostrowieckie ulice mają wyjechać nowe autobusy, które w ubiegłym tygodniu dojechały do Ostrowca z portu w Hamburgu. To pojazdy chińskiej marki Yutong E9.

– Sama nazwa mówi, że to są w pełni elektryczne autobusy, 9 – metrowe. Cieszymy się, bo na takie autobusy było zapotrzebowanie – mówi prezydent – elekt Artur Łakomiec.

Łącznie do Ostrowca dojechać ma dziewięć autobusów i punktów ładowania. Pojazdy są niskopodłogowe i mogą pomieścić 70 osób. Ponieważ są krótsze, będą mogły wjeżdżać w węższe ulice.

– Zasięg tych autobusów jest na poziomie 350 kilometrów. Planowane jest, by pojawiły się na ulicach Ostrowca 1 maja. Teraz te samochody musimy jeszcze uzbroić i odebrać od względem technicznym. Planujemy to do 19 kwietnia, a jeśli wszystko pójdzie z planem to pojawią się na ulicach może tydzień wcześniej – wyjaśnia Jarosław Kateusz, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Kupno dziewięciu autobusów za około 20,5 miliona złotych to czwarty etap projektu „Ekologiczny transport miejski”. Ostrowiec dysponuje 32 nowymi autobusami, z których najstarszy ma rok. Wszystkie mają pomarańczowo – czarne barwy.

Ekologiczny Transport Miejski to projekt w ramach którego dokonano wymiany taboru, wybudowano bazę MZK, wymieniono oświetlenie uliczne. W planach jest jeszcze piąty etap.

– Mówimy tu o dynamicznej informacji pasażerskiej, wymianie kolejnych wiat przystankowych. To wszystko przed nami – mówi Artur Łakomiec.

Cały projekt warty jest ponad 100 milionów złotych.

/sla/

Ważne wydarzenia