W Ostrowcu świętowali Dzień Świadomości Autyzmu

Fot. Oliwia Sałata

W czwartek, 4 kwietnia w Ostrowcu obchodzono Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenie 'Niebieski Jeżyk’, działające przy placówce, zaprosili do wspólnego świętowania. Wydarzenie odbyło się w Ostrowieckim Browarze Kultury.

– Przede wszystkim po to celebruje się tego typu święta, aby uwrażliwić społeczeństwo na indywidualnie i nieco odmienne potrzeby i możliwości osób z autyzmem. Ludzie muszą nauczyć się tolerować zachowania odmienne, akceptować, nie oceniać – mówi Katarzyna Krzyżanowska, dyrektor Ośrodka Specjalnego.

Na temat osób z autyzmem istnieje wiele krzywdzących stereotypów. Wśród społeczeństwa panuje przekonanie, że autyzm jest niepełnosprawnością intelektualną a osoby ze spektrum nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Jak podkreśla dyrektor placówki, nie jest to prawdą.

– Te osoby żyją, są w naszym społeczeństwie. Jest ich wiele, bo stanowią ok. 1% całego naszego społeczeństwa – mówi Katarzyna Krzyżanowska

Oprawę artystyczną święta zapewnili wychowankowie ośrodka. Wystąpili także zaproszeni goście. Na koniec wszyscy uczestnicy wyszli na dziedziniec, gdzie wspólnie wypuścili niebieskie balony.

/osa/

Ważne wydarzenia