Młodzi porozmawiają o Unii Europejskiej. Dziś i jutro warsztaty w 'Konarskim’

fot. Radio Ostrowiec

W sali konferencyjnej w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego 3 kwietnia dwudniowe warsztaty dotyczące szans młodych w Unii Europejskiej. Spotkanie zorganizowała Młodzieżowa Rada Miasta Ostrowca.

Pierwszy dzień warsztatów otworzył wykład Bartłomieja Zapały, eksperta z Team Europe, który zwracał uwagę na angażowanie młodzieży we wspólnotę europejską.

– Parlament europejski dwa lata temu zaproponował, żeby w wyborach do paramentu mogli uczestniczyć już szesnastolatkowie. Część państw już uznała, że warto te osoby angażować, żeby były blisko procesów decyzyjnych, aby mogły proponować swoje rozwiązania – mówił ekspert.

Warsztaty są także okazją dla młodych do zdobycia informacji i wymiany doświadczeń z rówieśnikami.

– Pracuję przy projektach Erasmus+, dostrzegam na każdym kroku inwestycje sfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Unia na prawdę daje nam dużo możliwości, szczególnie młodym osobom. Wiadomo o tym, że program Erasmus+ jest największym sukcesem jeżeli chodzi o wszystkie programy i dyrektywy unijne – mówił Piotr Styczeń z Młodzieżowej Rady Miasta Starachowice.

– Chcemy pokazać, że każdy ma wiele różnych zdań, ale nie jest to potrzeba do kłótni, a do normalnej wymiany, zdrowej. Bardzo mało osób ma świadomość tego co Polska robi w Unii Europejskiej – komentowała Maja Rafalska, uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr III im. Władysława Broniewskiego.

Jutro, w czwartek (5 kwietnia) drugi dzień warsztatów poświęconych UE. Uczestnicy poruszą kwestię chociażby równouprawnienia czy dyskryminacji na tle Unii Europejskiej.

/kawa/

Ważne wydarzenia