„Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”. Dziś Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

fot. Facebook Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. W tym roku odbywa się pod hasłem „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”.

To święto, którego nadrzędnym celem jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci, a także podkreślenie ogromnego wpływu książek na rozwój młodych osób.

– Książka jest pewnego rodzaju alternatywą dla technologii, która zdominowała nasze życie. Jest to pokazanie innego, moim zdaniem lepszego sposobu spędzania wolnego czasu. Dzieciom warto czytać książki, najlepiej czytać na głos, ma to mnóstwo zalet i wpływa na budowanie więzi między osobą czytającą i dzieckiem – mówi Paweł Górniak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. I dodaje, że książki stymulują rozwój mózgu, rozwijają ciekawość świata i wyobraźnię.

– Czytanie dziecku wzmaga u niego rozwój emocjonalny, buduje empatię, pozwala na lepsze zrozumienie świata, daje zaspokojenie potrzeb emocjonalnych, wspiera rozwój psychiczny i wzmacnia poczucie własnej wartości – mówi dyrektor Górniak.

Według badań czytanie na głos niemowlęciu tworzy stałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi. Czytanie dzieciom to także sposób na to, aby dziecko w przyszłości samo sięgało po literaturę.

– Gdy dziecko było nauczone od najmłodszych lat, że mama i tata czytali mu książeczki, to sięgnięcie po książkę staje się czymś zupełnie naturalnym – mówi Paweł Górniak.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY) w 1967 roku. Na patrona wybrano Hansa Christiana Andersena, duńskiego baśniopisarza, kojarzonego z takimi pozycjami jak: Calineczka, Królowa Śniegu czy Brzydkie Kaczątko.

/mor/

Ważne wydarzenia