Gdzie szukać pomocy medycznej podczas świąt?

fot. Archiwum Szpital

Przed nami kilka wolnych dni. Gdzie w czasie Wielkanocy szukać pomocy medycznej?
Takim miejscem są przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, które przyjmują pacjentów od godziny 18 do 8 rano następnego dnia od poniedziałku do piątku i przez całą dobę w soboty, niedziele i święta. W regionie świętokrzyskim funkcjonuje ich 19. W Ostrowcu świąteczny dyżur medyczny odbywa się w szpitalu przy ulicy Szymanowskiego.

– Żeby tam się dostać nie trzeba mieć żadnego skierowania i wcześniej nie trzeba się rejestrować. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dyżurujący lekarz może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych także w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby chorej – mówi Agnieszka Białas-Sitarska, rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach.

– Warto też wiedzieć, że w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, przysługuje nam porada lekarska, zabiegi pielęgniarskie np. wykonanie zastrzyku, możemy również otrzymać zwolnienie lekarskie jeżeli występują ku temu wskazania medyczne oraz możemy otrzymać e-receptę na potrzebne leki – dodaje rzeczniczka.

W razie nagłego wypadku pomocy należy szukać na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Ostrowiecki szpital takimi dysponuje.

– W te miejsca zgłaszamy się tylko i wyłącznie w stanach zagrożenia życia czyli z katarem czy bólem głowy powinniśmy się udać do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – zaznacza.

Gorzej z pogotowiem stomatologicznym, którego w powiecie ostrowieckim nie ma. Najbliższe poradnie znajdują się w Kielcach i w Starachowicach. W tym ostatnim mieście przychodnia stomatologiczna mieści się w szpitalu powiatowym przy ul. Batalionów Chłopskich 6.

Rzeczniczka kieleckiego NFZ-tu przypomina, że z numeru alarmowego 112 korzystamy wyłącznie w stanach zagrożenia życia, podobnie jak w przypadku wezwania pogotowia ratunkowego pod numerem 999.

/kawa/

Ważne wydarzenia