Siedem jedynek na nową edycję budżetu obywatelskiego w Ostrowcu

Fot. Anna Śledzińska

Rusza nowa edycja budżetu obywatelskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim na 2025 rok. Wnioski mieszkańcy będą mogli składać od 1 kwietnia, w czwartek, 29 lutego rozpoczęła się kampania informacyjna.

Zaproponowana w ubiegłym roku forma przeprowadzenia głosowania sprawdziła się

– Chciałbym podziękować wszystkim wnioskodawcom, ale też wszystkim mieszkańcom, którzy zaangażowali się w głosowanie, a było to ponad 6 tysięcy osób – mówi wiceprezydent Ostrowca Artur Łakomiec i zapowiada – Zwiększyliśmy kwotę budżetu obywatelskiego, będzie wynosiła 1 milion 111 tysięcy 111 złotych, a więc ponad milion złotych, jak zapowiedzieliśmy w ubiegłym roku. Ta kwota jest też tak skonstruowana, żeby wzbudziła zainteresowanie wśród potencjalnych wnioskodawców i też zmotywowała do tego, żeby te wnioski składać.

W ubiegłym roku mieszkańcy i organizacje złożyli 38 wniosków, 34 przeszły weryfikację, a 3 zwyciężyły w głosowaniu.

– Poprzednie edycje budżetu obywatelskiego miały charakter stricte osiedlowy. Ubiegłoroczny budżet pokazał, że część inwestycji było ogólnomiejskich, tak jak te zwycięskie. Ale ciekawym spostrzeżeniem było też to, że mieszkańcy głosowali nie lokalnie, ale ogólnie. Ta partycypacja mieszkańców jest dla nas bardzo ważna – mówi Artur Łakomiec.

W czwartek, 29 lutego rozpoczęła się kampania informacyjna, ruszyła też strona internetowa poświęcona wyłącznie budżetowi obywatelskiemu. Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia do 19 maja 2024 roku. Między 20 maja a 16 sierpnia nastąpi weryfikacja projektów, będzie czas na odwołania, później nastąpi losowanie numerów, które będą przypisane wnioskom w głosowaniu.

– Na projekty inwestycyjne można wydatkować maksymalnie 40 procent, a więc mówimy już o kwocie ponad 400 tysięcy złotych. Z taką kwotą, ta inwestycja, którą zaplanują mieszkańcy, może być naprawdę duża i ciekawa – informuje Dominik Smoliński, naczelnik wydziału planowania i rozwoju w Urzędzie Miasta.

Podobnie jak poprzednio, na wybrane projekty będzie można głosować internetowo lub osobiście w czterech punktach stacjonarnych. Głosowanie odbędzie się od 23 sierpnia do 15 września. Do końca września poznamy zwycięskie projekty.

Przypomnijmy, że w tym roku realizowane będą pomysły budowy tężni solankowych na osiedlach Ogrody i Stawki, a także zagospodarowania terenu przy stawie w Częstocicach i budowy miasteczka ruchu drogowego na osiedlu Koszary.

/sla/

Ważne wydarzenia