Saharyjskie powietrze przyczyną wiosennej pogody w regionie

fot. Wojciech Nadziałek

Prawdziwie wiosennej pogody w ostatnich dniach doświadczali mieszkańcy regionu. W Ostrowcu na termometrach było nawet 15 stopni celsjusza. Tak wysokiej temperatury w lutym nie było od 1990 roku.

– Aktualne wysokie temperatury powietrza są związane z napływem ciepłych mas powietrza z południa Europy i częściowo także z Afryki. Warto zaznaczyć, że w najbliższych dniach transport ciepła będzie związany z transportem pyłu saharyjskiego, który dotarł również do Polski – mówi Wojciech Nadziałek ze Storm Chasers Świętokrzyskie. I dodaje, że tak wysokie temperatury w lutym można nazwać anomalią.

– W pojęciu anomalii odnosimy się do okresu od 1979 roku do 2010 roku czyli jest to kilkadziesiąt lat takiego bazowego okresu, w którym wyliczana była taka średnia temperatura dla lutego. Aktualna temperatura przekracza tę średnią nawet o 6 stopni – mówi Wojciech Nadziałek.

Najcieplej w najbliższych dniach będzie na południu województwa świętokrzyskiego między innymi w powiecie buskim i kazimierskim – termometry mogą wskazywać tam nawet do 18 stopni celsjusza. W powiecie ostrowieckim będzie chłodniej, ale tylko o 1-2 stopnie.

– Z taką ciepłą temperaturą będziemy mieli do czynienia przynajmniej do początku marca. W weekend również będzie ciepło. Dopiero w czwartek za tydzień może nastąpić lekkie, chwilowe ochłodzenie – prognozuje Wojciech Nadziałek. Zaznacza, że mimo wiosennej pogody wciąż jest szansa na powrót zimy.

/mor/

 

 

Ważne wydarzenia