Czy najbardziej „dziurawe” skrzyżowanie w Ostrowcu doczeka się w końcu remontu?

Dziury w nawierzchni, spękania i koleiny – tak wygląda skrzyżowanie ulicy Żeromskiego ze Świętokrzyską w Ostrowcu, nieopodal parku pałacowego w Częstocicach.

W październiku 2022 roku pierwsza temat podjęła radna powiatowa z klubu Prawa i Sprawiedliwości Emilia Łupina. Podczas sesji złożyła interpelację, apelując o remont tego skrzyżowania. W odpowiedzi usłyszała, że powiat będzie zabiegał o dofinansowanie na ten cel ze środków zewnętrznych.
Czy przez ponad rok coś w tej sprawie się zmieniło?

– Jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej – odpowiada Tomasz Mroczek, naczelnik wydziału i infrastruktury w powiecie. – Zakończenie realizacji dokumentacji projektowej, uzyskanie zgody na realizację inwestycji drogowej planowane jest na początek 3 kwartału tego roku. To się powinno zgrać z naborem, który będzie ogłaszany w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jeżeli taki nabór się pojawi, to ta dokumentacja będzie gotowa do złożenia i do ubiegania się o środki zewnętrzne, ponieważ powiat nie jest w stanie realizować tak dużych projektów ze środków własnych – mówi Tomasz Mroczek.

Projekt obejmuje nie tylko modernizację skrzyżowania, ale też remont fragmentów ulic Szewieńskiej i Żeromskiego.

– Dokumentacja obejmuje rozbudowę istniejącej jezdni, budowę kanalizacji deszczowej. po jednej stronie drogi został zaprojektowany ciąg dla pieszych i dla rowerów, natomiast po drugiej stronie w miejscu istniejącego chodnika te nawierzchnie wszystkie będą odnowione. Najważniejszym elementem tego opracowania jest newralgiczne skrzyżowanie ulicy Żeromskiego z ulicą Świętokrzyską. W miejscu tego skrzyżowania tradycyjnego zostało zaprojektowane rondo – informuje Tomasz Mroczek. – Jeżeli w tym roku uda nam się zdobyć fundusze na remont, to prace mogłyby się rozpocząć na początku 2025 roku – zapowiada naczelnik Mroczek. Koszt inwestycji szacowany jest na 10-15 milionów złotych.

/mor/

Ważne wydarzenia