Gmina Kunów z budżetem na 2024 rok

fot. facebook Lecha Łodeja

Radni gminy Kunów jednogłośnie przyjęli budżet na 2024 rok. Dochody samorządu zaplanowano w kwocie 71 milionów złotych, a wydatki na ponad 76 milionów złotych. 5-milionowy deficyt Kunów chce pokryć między innymi z kredytu oraz wolnych środków na koncie.

Proinwestycyjny – tak budżet Miasta i Gminy Kunów określił burmistrz Lech Łodej.  – W 2024 roku przeznaczymy aż 30 milionów złotych na inwestycje – mówi.

– Ogłosimy przetarg na budynek OSP w Prawęcinie, podpisaliśmy umowę na renowację wnętrza remizy w Janiku za milion złotych, wybudujemy klub malucha, przebudujemy przedszkole w Janiku. Mamy pozwolenie na budowę Domu Pomocy Społecznej w Miłkowskiej Karczmie. W Kunowie powstanie Gminne Centrum Kultury. Będziemy zajmować się budową PSZOKu, złożyliśmy wniosek o dofinansowanie na kwotę ponad 4 milionów. Odrestaurujemy też dwór w Chocimowie – mówi Lech Łodej.

W tym roku ma też powstać muzeum na świeżym powietrzu w Nietulisku Dużym w miejscu dawnej walcowni. Gmina planuje między innymi modernizację ośrodka zdrowia, biblioteki i stadionu oraz remont zabytkowego kościoła św. Władysława w Kunowie. – Bardzo dużą część naszego budżetu przeznaczymy na oświatę – informuje burmistrz Łodej. – Wydatki przewidziane w tym roku na oświatę to kwota ponad 17 milionów złotych, a subwencja jest na poziomie 8,5 mln. Z budżetu gminy dokładamy niemal 9 milionów. Nie żałujemy środków na oświatę – dzieci to przyszłość Kunowa i na nich nie będziemy oszczędzać – mówi burmistrz Łodej.

A oszczędności Kunów chce szukać inwestując w energooszczędne źródła energii.

– 10 stycznia ogłaszamy przetarg na montaż fotowoltaiki na 16 obiektach. Będziemy realizować program wymieniania 820 lamp na LED tak, żeby cała gmina miała oświetlenie oszczędne – mówi Lech Łodej. I podkreśla, że w budżecie nie zabraknie środków na inwestycje drogowe.

– Do dokończenia mamy drogę w Miłkowskiej Karczmie oraz drogę w Chocimowie. W pierwszym kwartale roku ogłosimy przetarg na remont ulic Ogrodowej i Partyzantów, a na to mamy już 10 milionów dotacji rządowej. Jesteśmy już  po rozstrzygnięciu 6 dróg: w Nietulisku Małym, Nietulisku Dużym, Janiku, Biechowie, Miłkowskiej Karczmie i Boksycce – podsumowuje burmistrz Lech Łodej

/mor/

Ważne wydarzenia