O czym pamiętać będąc aktywnym fizycznie?

Aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu zdrowia i wymarzonej sylwetki. To również dobry sposób na odpoczynek psychiczny i zmniejszenie poziomu stresu. O czym warto pamiętać, jeśli jesteś aktywny fizycznie? Kilka wskazówek znajdziesz w tym artykule. 

W zdrowym ciele zdrowy duch 

Aktywność fizyczna powinna być dostosowana do Twoich możliwości. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. Rozgrzewka i rozciąganie po treningu to ważna część aktywności, której nie powinno się pomijać. Pozwolą na szybszą regenerację oraz zmniejszą prawdopodobieństwo tzw. zakwasów. 

Najkorzystniejsza jest regularnie wykonywana aktywność fizyczna. Dlatego wybierz tę formę ruchu, która sprawia Ci przyjemność. W zależności od pory roku możesz zdecydować się na rower, łyżwy, rolki czy szybkie spacery. Przez cały rok możesz ćwiczyć zarówno na siłowni, jak i w domu, wykonując np. cardio, pilates czy rozciąganie. 

Aktywność, która sprawia radość 

Rodzaj aktywności fizycznej warto dostosować do swoich możliwości kondycyjnych i zdrowotnych. Niewłaściwie dobrana forma ruchu może spowodować więcej szkód niż korzyści. Jeśli wracasz do treningu po dłuższej przerwie, stopniowo zwiększaj intensywność wykonywanych ćwiczeń. Zwracaj również uwagę na właściwą technikę, która często ma większe znaczenie od liczby powtórzeń. 

Pod wpływem dużej dawki motywacji i zapału zdarza się, że planujemy zbyt dużo sesji treningowych. Tymczasem odpoczynek i przerwa od ćwiczeń również są bardzo ważne dla organizmu. 

Od czasu do czasu warto do swoich treningów wprowadzać odrobinę urozmaicenia. Zmień trasę jazdy na rowerze czy biegania, zrób ćwiczenia cardio do muzyki czy wybierz się na wodny aerobik. Taka rotacja ćwiczeń zaangażuje inne grupy mięśni i może zwiększyć zapał do ćwiczeń. 

Zadbaj o komfort podczas ćwiczeń

Jeśli zależy Ci na zdrowym trybie życia, poza regularną aktywnością fizyczną warto również zadbać o właściwą dietę. Powinna być dostosowana do potrzeb Twojego organizmu, dlatego warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem i dietetykiem. Suplementy w sporcie i te na co dzień mogą być pomocne, jednak nie powinny zastąpić zdrowej diety. Zwróć również uwagę na regularne picie wody. Kawa, herbata czy soki nie są w stanie jej zastąpić. Regularne nawadnianie jest również bardzo ważne podczas treningu. 

Podczas ćwiczeń sięgaj po wygodne ubrania i buty dostosowane do rodzaju wykonywanej aktywności. Sprawdzi się odzież funkcyjna, która zapewni cyrkulację powietrza oraz odpowiednie odprowadzanie wilgoci. Możesz wybrać wygodne spodnie dresowe, legginsy czy szorty. Ważny jest również wybór sportowego biustonosza, który podczas ćwiczeń zapewni właściwą stabilizację i możliwość swobodnych ruchów. 

Podczas wykonywania ćwiczeń warto zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez ciało. Nie ignoruj bólu, silnego zmęczenia czy poczucia dyskomfortu. Aktywność fizyczna to dobry sposób nie tylko na utrzymanie zdrowia, ale również rozładowanie negatywnych emocji i stresu, których trudno uniknąć. Wybierz rodzaj aktywności, który nie tylko będzie dostosowany do Twoich możliwości, ale również sprawi Ci wiele radości.

Podziel się

Ważne wydarzenia