W Nietulisku Dużym powstanie muzeum

fot. facebook Lecha Łodeja

Ruiny po byłej walcowni w Nietulisku Dużym odzyskają dawny blask, ponieważ -jak informuje nas burmistrz Kunowa Lech Łodej – w niedalekiej przyszłości powstanie tam otwarte muzeum.

– Gmina Kunów na utworzenie obiektu otrzyma środki w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miast Północy – informuje burmistrz Kunowa. – Teren był w części własnością gminy, a w części skarbu państwa, zarządzanego przez powiat, dlatego musieliśmy uregulować sprawy własnościowe. Następnie podjęliśmy rozmowy z konserwatorem i złożyliśmy dokumenty z prośbą o dofinansowanie na wymagane ekspertyzy. Teraz jest na ukończeniu projekt i niedługo będziemy starali się o pozwolenie na budowę otwartego muzeum – mówi burmistrz Lech Łodej. I dodaje, że tam, gdzie teraz rosną chwasty, powstaną alejki i tarasy widokowe. Gmina Kunów już rozpoczęła przygotowania pod mające powstać w Nietulisku Dużym muzeum, bo w maju bieżącego roku samorząd  przeprowadził próby oświetlenia ruin.

– Była cała ekipa fachowców, testujących to oświetlenie.  Oświetlenie jest dobrane, tak żeby jak najlepiej wyeksponować elementy budowli. To jeden z najważniejszych elementów, który będzie dodawał uroku ruinom – mówi Lech Łodej.

Gmina Kunów otrzyma 3,5 miliona złotych na stworzenie muzeum. Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie planowany jest na I kwartał 2024 r.

/mor/

Ważne wydarzenia