Rada Powiatu Ostrowieckiego przyszłej kadencji skurczy się

Na wiosnę w wyborach samorządowych wybierzemy mniejszą liczbę radnych Rady Powiatu Ostrowieckiego. Zamiast 23 będzie ich w kolejnej kadencji 21. Tak określił w wydanym 17 listopada zarządzeniu wojewoda świętokrzyski. Taki jest też projekt postanowienia komisarza wyborczego.

– Wynika to z faktu, że spadła liczba mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Według stanu na 30 września 2023 roku jest nas w powiecie 99 tysięcy 194. Na koniec 2022 roku w powiecie mieszkało około 106 tysięcy osób – wyjaśnia Łukasz Witkowski, sekretarz powiatu ostrowieckiego, zaznaczając, że reprezentacja w organie musi być proporcjonalna do liczby mieszkańców danego okręgu. – Powiat ostrowiecki dzieli się na 4 okręgi. W samym Ostrowcu są dwa, mniejszy, który obejmuje osiedla Gutwin, Pułanki, Słoneczne i Piaski-Henryków oraz większy, który obejmuje pozostałe 16 osiedli. Okręg nr 3 skupia z kolei gminy Bałtów, Bodzechów i Ćmielów, a okręg nr 4 obejmuje gminy Kunów i Waśniów. W stosunku do obecnego stanu prawnego zmniejszy się liczba radnych wybieranych w okręgu większym w Ostrowcu nr 2 z 10 na 9. W okręgu Kunów, Waśniów wybierać będziemy nie 4, a 3 radnych – wymienia.

Przedstawicieli w Radzie Powiatu Ostrowieckiego nie tracą więc mieszkańcy okręgu nr 3, który obejmuje gminy Bałtów, Bodzechów, Ćmielów i małego okręgu w Ostrowcu. W okręgu nr 3 mieszkańcy nadal wybierać będą 5 radnych, a w małym okręgu ostrowieckim 4.

-Kodeks wyborczy przewiduje iż na postanowienie komisarza wyborczego można złożyć skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego radzie powiatu, poszczególnym radom gmin, a także wyborcom w licznie co najmniej 15 – mówi sekretarz Witkowski.

Żadne zmiany nie obejmą rad gmin powiatu ostrowieckiego. W samym Ostrowcu liczba radnych spadłaby w przypadku spadku liczby mieszkańców do poziomu poniżej 50 tysięcy. W województwie świętokrzyskim radnych traci też Rada Powiatu Koneckiego oraz gmina Pińczów.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia