W Pałacu Wielopolskich poznamy historię świętokrzyskiej architektury

Góry Świętokrzyskie mają swój niepowtarzalny krajobraz, który stał się inspiracją dla powojennej architektury regionu. Ten regionalizm architektoniczny został zauważony i 'spisany’ przez architekta i krytyka architektury Kacpra Kępińskiego w przewodniku 'Ruch tektoniczny”. Autor przewodnika stworzył również wystawę „Ruch Tektoniczny. Powojenna architektura województwa świętokrzyskiego”, którą do końca stycznia 2024 można oglądać w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W związku z wystawą w piątek 8 grudnia w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach odbędzie się spotkanie kuratorskie z Kacprem Kępińskim.

– Wydarzenie będzie okazją by poznać perspektywę autora i zwiedzić wystawę, podążając za nim, wysłuchując jego narracji i to na pewno wzbogaci tę ekspozycję – mówi Anna Boroń, główna specjalistka do spraw wizerunku i edukacji Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. I dodaje, że ekspozycja zawiera makiety najbardziej charakterystycznych budynków województwa świętokrzyskiego.

– Na ekspozycji można zanurzyć się w poszczególnych opisach realizacjach tektonicznych. Można też zobaczyć makiety wybranych budowli wykonanych w ceramice w Pracowni Ceramicznej Designu w Kielcach. Wystawa uzupełniona jest też materiałami audiowizualnymi, filmami z archiwów, które pokazują procesy architektoniczne, które odbywały się po 1945 roku w Polsce i w naszym regionie.

/mor/

 

Podziel się

Ważne wydarzenia