Samorządy gotowe na tegoroczną „Akcję Zima”

Choć pierwszy dzień kalendarzowej zimy przypada dopiero 22 grudnia, to pierwsze opady śniegu w miniony weekend dały się we znaki kierowcom – również tym z powiatu ostrowieckiego. Dla kierowców to ostatni moment na wymianę opon z letnich na zimowe, a dla samorządów na 'Akcję Zima’.

Odśnieżanie dróg powiatu ostrowieckiego odbywać się będzie w trzech wariantach.

– Jeżeli chodzi o gminy Ostrowiec i Bodzechów, to zimowe utrzymanie dróg realizowane jest na podstawie porozumienia. Te porozumienia zostały zawarte w 2019 roku i obejmują całoroczne utrzymywanie dróg powiatowych. Zimowe utrzymanie  dróg realizowane jest poprzez samorządy tych gmin. A w przypadku Kunowa i Waśniowa usługa realizowana jest na zlecenie powiatu ostrowieckiego – mówi Tomasz Mroczek, naczelnik wydziału infrastruktury i rozwoju powiatu. Z kolei odśnieżanie należących do nich dróg w gminie Bałtów oraz Ćmielów będzie realizowane przez samo starostwo.

– Powiat w ostatnich 3 latach zakupił 2 pługopiaskarki – jedna zadysponowana jest na teren gminy Bałtów, a druga na obszar gminy Ćmielów. Oprócz tego powiat posiada zestaw, składający się z ciągnika i posypywarki – wymienia naczelnik Mroczek.

Drogi powiatowe w gminie Bodzechów utrzymywać będzie tamtejszy Zakład Gospodarki Komunalnej. W gminach Waśniów i Kunów – firma Trans-Mat. W Ostrowcu zajmie się tym Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych, które działa w konsorcjum z firmą Remondis.

– Mamy 4 jednostki przygotowane, które stanowią pługopiaskarki, do tego mamy 400 ton zapasu mieszanki do posypywania dróg, co powinno wystarczyć na około miesiąc akcji zimowej. Ludzie są w gotowości, także my jesteśmy przygotowani, aby w każdej chwili rozpocząć akcję zimową – mówi Jacek Malec, prezes MPRD.

A na dzisiejszą noc i jutrzejszy poranek synoptycy zapowiadają marznące opady deszczu, a co za tym idzie gołoledź. Na drogach będzie ślisko.

/mor/

Podziel się

Ważne wydarzenia