Autorzy książki ,,Z ręki do ręki. Historia Waterpolo” odwiedzili SMS

Marek Kondraciuk, znany dziennikarz sportowy oraz Edward Grzegorz Samoraj, były waterpolista, założyciel pierwszej w Polsce Wyższej Szkoły Trenerów Sportu w Warszawie – autorzy książki pt. ,,Z ręki do ręki. Historia Waterpolo”, spotkali się dziś 06.11 z uczniami z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu.

Książka opisuje historię piłki wodnej w Polsce i wkład KSZO w rozwój tej dyscypliny.

– Dyscyplina narodziła się w Wielkiej Brytanii. Mężczyźni w wolnych chwilach wrzucali beczki do Tamizy, siadali na nich i podawali między sobą napompowany powietrzem świński pęcherz tak, aby umieścić go w tzw. tratwie, której bronił bramkarz. Na beczkach umieszczane były końskie głowy, tak aby zawodnicy czuli większą stabilność – mówił Marek Kondraciuk. Zaznaczał, że KSZO jest w pewnym aspekcie rekordzistą wśród wszystkich drużyn waterpolo w Polsce.

– KSZO jest klubem, które było w najwyższej klasie rozgrywkowej największą liczbę sezonów, bo w tej chwili jest to już 63 sezon – dodaje Marek Kondraciuk.

Z kolei Edward Samoraj podkreślał, że piłka wodna już w latach 20 XX wieku cieszyła się w Ostrowcu dużym zainteresowaniem.

– Od początku tego sportu w Ostrowcu cieszył się on dużą popularnością wśród ostrowczan. Przez lata piłka wodna była najlepszą dyscypliną, którą miało KSZO w 1 lidze w całym regionie świętokrzyskim – mówi Edward Grzegorz Samoraj

Spotkanie nieprzypadkowo zorganizowano w SMS-ie, bo do tej placówki uczęszczało wielu uzdolnionych waterpolistów.

– Podobnie jak w historii ostrowieckiego klubu water polo my też mieliśmy okres świetności tej dyscypliny. W najlepszym okresie w naszej szkole uczyło się i trenowało blisko 30 zawodników zarówno w wieku gimnazjalnym, jak i licealnym. W chwili obecnej pozostało tylko czterech zawodników w naszej placówce. Reszta rozjechała się po całym kraju – uczą się, studiują, trenują i dalej rozwijają – mówiła Anna Trojanowska, dyrektorka szkoły.

W spotkaniu autorskim uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich.

/mor/

Ważne wydarzenia