Poczuj zimowe szaleństwo! Zobacz, co można robić w górach

Atrakcje turystyczne w górach przyciągają mnóstwo osób oczekujących zrelaksowania się w towarzystwie niecodziennych widoków. Weekendowy wyjazd lub powoli zbliżające się ferie stanowią szansę na to, aby miło spędzić czas. Na co warto się zdecydować?

Popularne sporty zimowe – jaki wybrać?

Najbardziej oczywistą rzeczą, jaką można robić w górach, jest uprawianie sportów zimowych, takich jak narciarstwo czy jazda na snowboardzie. To właśnie w tym celu większość osób decyduje się na wyjazd w górskie strony. Liczne stoki i odpowiednie warunki co roku zachęcają coraz większą grupę miłośników aktywnego spędzania czasu. Jeśli i Ty do niej należysz, możesz zacząć przygotowywać swój sprzęt sportowy i odpowiedni strój. W wielu miejscach sezon rozpoczyna się już w listopadzie. Ciepłe kurtki, nieprzemakalne spodnie, rękawice, buty narciarskie damskie lub męskie i  gogle to w końcu podstawa. Jeśli Twoje wyposażenie nie jest pełne, część rzeczy wypożyczysz przy samym stoku. Natomiast osoby bardziej zaawansowane prawdopodobnie posiadają własny zestaw, już odpowiednio dopasowany do ich potrzeb, ale gdy potrzebuje on odświeżenia, można zwrócić uwagę m.in. na narty Head w sklepie Sportano. Niemniej przygotowań będzie obejmować fanów snowboardu. Gdy preferujesz jazdę na desce, postaw na ośrodek lub miejscowość, gdzie znajdziesz snowpark ze skoczniami i przeszkodami – wówczas emocje masz gwarantowane.

A jeśli zatłoczone stoki nie napawają Cię entuzjazmem, postaw na narciarstwo biegowe. Wyjątkowo klimatyczne trasy zachwycą zapewne każdego miłośnika śnieżnego szaleństwa. Do wyboru pozostają też różne lodowiska, gdzie będziesz szlifować swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Rodziny z dziećmi mogą ucieszyć się również z możliwości skorzystania z kuligu.

Odkrywanie nowych miejsc, czyli wędrówki po górach

Uroki krajobrazu górskiego można podziwiać podczas wyprawy na jeden ze szlaków. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, postaw na niewymagającą trasę. Pamiętaj, że warunki w górach potrafią szybko się zmieniać, a do tego trekking nie należy do najprostszych wyzwań. Brak konkretnych umiejętności i praktycznej wiedzy w ekstremalnych sytuacjach mogą okazać się wyjątkowo niebezpieczne. Na początku śmiało wybierz łagodniejsze i niższe partie, jeszcze przyjdzie czas na zdobywanie szczytów w Tatrach. Natomiast w każdym przypadku należy odpowiednio przygotować się do wędrówki. Pierwszym krokiem jest zastanowienie się nad tym, jakiej trasie uda Ci się sprostać, uwzględniając przy tym własną kondycję i stan zdrowia. Realny cel to gwarancja satysfakcji. Co więcej, jak przed każdą intensywną formą ruchu, warto rozgrzać organizm i nastawić go do  dalszego wysiłku. 

Wyznaczenie drogi i zapoznanie się z jej warunkami to nie wszystko. Dobrze skompletowany ekwipunek wraz z ubiorem przeznaczonym do takiej aktywności powinny stać się Twoim priorytetem, jeśli chcesz, żeby podziwianie widoków obyło się bez zbędnych problemów. Buty trekkingowe to kluczowy punkt na liście rzeczy do zabrania. Ważny jest też wygodny i pojemny plecak turystyczny. Jeśli chodzi o ubiór, warto postawić na liczne warstwy i odpowiednie materiały. Propozycje stanowią inne elementy, w które można się wyposażyć, czyli powerbanki, bidony CamelBak, kije trekkingowe czy specjalne urządzenia z nawigacją GPS.

Nie na sportowo – rozrywka dla chcących się zrelaksować

Jeśli szukasz atrakcji nie na sportowo lub aktywny wypoczynek chcesz połączyć z szansą na większy relaks, znajdziesz też coś dla siebie. Baseny termalne przypadną do gustu prawdopodobnie większości osób poszukujących odpoczynku. Pełny spokój, uczucie błogości i przyjemnie gorąca woda w zestawieniu z zimową pogodą szalejąca za oknem sprawi, że bardziej docenisz swój wybór. Baseny termalne to także świetny sposób na rozgrzanie się po całym dniu wędrowania górskimi ścieżkami lub po powrocie ze stoku. 

Oprócz tego, warto zdecydować się na zapoznanie się z lokalną kulturą. Możesz sprawdzić, czy w czasie Twojego przyjazdu w danym miejscu nie są organizowane różnego rodzaju festiwale czy imprezy regionalne. Na koncercie góralskiej kapeli dobra zabawa jest gwarantowana. Dodatkowo jeden dzień, lub chociaż jego część, możesz przeznaczyć na zwiedzanie muzeów.

Jak widać, atrakcji w górach nie brakuje. Każdy ma szansę na znalezienie form relaksu dopasowanych do własnych potrzeb. Można iść w stronę bardziej sportową, zupełnie się odprężyć lub połączyć te dwa światy i korzystać z zalet obu.

Podziel się

Ważne wydarzenia