Ostrowiec otrzymał tytuł Eko – Miasta. Doceniono zmiany w komunikacji miejskiej

Ostrowiec Świętokrzyski otrzymał tytuł Eko – Miasto w konkursie zorganizowanym po raz dziesiąty przez Ambasadę Francji w Polsce. Jury nagrodziło osiem miejskich projektów w czterech kategoriach i dwóch grupach – miast do i powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Ostrowiec zgłosił realizowany od dwóch lat projekt „Ekologiczny transport miejski” i został nagrodzony w kategorii Zrównoważona Mobilność, razem z miastem z Rybnik.

– Naszą wizytówką jest baza MZK i przede wszystkim nowy tabor autobusowy, pojazdy bezemisyjne i niskoemisyjne. Ten projekt zrobił duże wrażenie na jurorach, a w laudacji było wspomniane również o ścieżkach rowerowych. Przypomnę, że jesteśmy po konsultacjach rowerowego planu dla naszego miasta – mówi wiceprezydent Ostrowca Artur Łakomiec.

Nagrodę wręczyli mu Ambasador Francji w Polsce Étienne de Poncins, nowy Konsul generalny Francji w Krakowie Cédrica Peltier oraz Maria Andrzejewska, dyrektor generalna unijnego ośrodka działającego w strukturze Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska.

Przypominamy, że w ramach projektu, w Ostrowcu wymieniono tabor autobusowy. Od kilku miesięcy pasażerów wozi sześć autobusów hybrydowych, osiem diesli – także w hybrydzie i osiem autobusów o napędzie elektrycznym. Przyjechać ma jeszcze dziewięć kolejnych „elektryków”.

– Termin, czyli koniec tego roku, z tego co wiem nie jest zagrożony. Produkuje je chińska firma. Czekamy więc na kolejne autobusy, oczywiście w barwach miejskich pomarańczowo – czarnych – mówi Artur Łakomiec.

Podczas gali samorządowcy mieli okazję porozmawiać z gośćmi, między innymi profesorami uniwersytetu w Sorbonie, omawiając doświadczenia i szukając nowych rozwiązań. Choćby takich jak przekonać mieszkańców miasta, by w większym zakresie korzystali z komunikacji miejskie, czy też jak dostosować siatkę połączeń, by była dla nich atrakcyjna.

– Trzeba zwrócić uwagę na to, że trzy czwarte autobusów ma zmienioną trasę, ze względu na inwestycje na ulicach. Jak już się skończą remonty, to rozkłady jazdy będą „szyte na miarę”. Będziemy mogli dokładnie sprawdzić ile osób jeździ konkretnymi liniami. Oczywiście pewnie dane na bieżąco zbieramy, ale na pełny raport musimy jeszcze poczekać – zapowiada wiceprezydent Ostrowca.

I jeszcze jedna ciekawostka. Oprócz certyfikatu i statuetki potwierdzającej otrzymanie tytułu Eko – Miasta, laureaci dostali także do testów – na miesiąc – najnowszy samochód renault megane z napędem elektrycznym. Służbowa skoda, którą teraz jeżdżą prezydenci, a także niektórzy pracownicy Urzędu Miasta, na kilka tygodni pójdzie „w odstawkę”.

/sla/

Ważne wydarzenia