„Zielona Granica”, a zaraz po niej „Chłopi” na otwarcie nowej „Etiudy” w Ostrowcu

Fot. Anna Śledzińska

W piątek, 6 października zostanie po remoncie uruchomiona duża sala w kinie Etiuda przy Alei 3 Maja w Ostrowcu.

Pierwszym wyświetlanym w nim filmem będzie „Zielona Granica” Agnieszki Holland.

– Zaczynamy filmem bardzo głośnym i wzbudzającym ogromne emocje. Dlatego zachęcamy każdego, kto chce wyrobić sobie o nim zdanie, czy to pozytywne czy negatywne, do obejrzenia go w nowej „Etiudzie” – mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury. Jak dodaje, od przyszłego tygodnia prezentowane tam będą również inne filmy, ale raczej te produkcje, które wzbudzają największe zainteresowanie widzów.

– Na ekranie zobaczymy też nowy film Jana Holoubka „Doppelganger. Sobowtór”, natomiast od 13 października, czyli od dnia premiery film „Chłopi”. Mamy już tyle zamówień, że niektóre seanse będą się odbywały z pełną widownią – wylicza.

MCK chciałby, w ramach promocji filmu zaprosić na spotkanie pochodzącego z Ostrowca Mirosława Bakę, odtwórcę rola Macieja Boryny w tym obrazie, zgłoszonym przez Polskę do Oscara.

Sala przeszła gruntowną modernizację i całkowicie się zmieniła. Widownia ma ponad 430 miejsc, w tym specjalne stanowiska dla osób poruszających się na wózkach.

– Pojawił się nowy system nagłośnienia, bardzo nowoczesny. Będzie lepsza akustyka z racji zamontowania echofonów. To kosztowne urządzenia, ale myślę, że jakość dźwięku w tej sali będzie dużo lepsza. Jest laserowy projektor oraz nowy ekran. Większy niż poprzedni, ale mniejszy od tego, który jest kinie w Browarze.

Bo to właśnie „Etiuda” w Ostrowieckim Browarze Kultury pozostanie główną salą kinową, w której na co dzień będzie można oglądać filmowe nowości. Jak mówi Jacek Kowalczyk to rozwiązanie sprawdza się w takim mieście jak Ostrowiec, a zainstalowany tam system nagłośnieniowy jest nadal jednym z najnowocześniejszych. Dodatkowo w dużej sali nie udało się wykonać większego spadku rzędów foteli na widowni.

– Technologicznie było to nie do zrobienia. Budynek musiałby być pogłębiony, a balkon wyburzony. Byłoby to dużo bardziej kosztowne, a poza tym nie chcieliśmy tego robić. Ta sala służyć ma teraz służyć przede wszystkim spektaklom, koncertom i innym dużym wydarzeniom kulturalnym – wyjaśnia dyrektor.

Wyremontowana sala widowiskowa ma za to teraz dużo większą scenę z nowoczesnym nagłośnieniem i oświetleniem, na której w końcu będzie można prezentować duże widowiska, koncerty i spektakle teatralne. Rezerwacje już się pojawiły, na pewno planowane są koncerty Michała Bajora i Pawła Domagały, stand up Piotra Bałtroczyka i show Daniela Midasa. W listopadzie planowany jest pierwszy spektakl teatralny „Sklep z facetami”.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia