Dziś sesja Rady Powiatu Ostrowieckiego. W porządku obrad kilka ważnych uchwał

W czwartek, 28 września o 15.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego na szybkiej, nadzwyczajnej sesji zbiorą się radni powiatowi.

Powodem zwołania sesji w trybie nadzwyczajnym jest konieczność uchwalenia zasad i trybu udzielenia dotacji na prace konserwatorskie dla zabytków, które otrzymały dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, a także konieczność dokonania zmian w uchwale dotyczącej środków finansowych dla osób niepełnosprawnych na ten rok z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zabezpieczenia pieniędzy dla mieszkańców powiatu na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, jak wózki inwalidzkie, balkoniki czy kule ortopedyczne.

– Proponuje się przesunąć na realizację tego zadania kwotę blisko 74 tysięcy złotych z  zadania dotyczącego dofinansowania uczestnictwa osób niepełnosprawnych i opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych. Największa liczba wniosków ze strony osób niepełnosprawnych dotyczy właśnie dotacji do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego – wyjaśnia Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego.

W porządku obrad dzisiejszej sesji jest także uchwała zwiększająca dochody budżetu.

– Chodzi tu o zwiększenie dochodów o kwotę 4 miliony 699 tysięcy złotych, która została przyznana na podstawie decyzji ministra finansów z tytułu uzupełnienia subwencji ogólnej. Środki te nawet w połowie nie rekompensują utraconych dochodów z tytułu uszczuplenia wpływów z tytułu udziału w płaconych przez mieszkańców podatkach – wyjaśnia przewodniczący Pasternak. – Zgodnie z wyliczeniami Związku Powiatów Polskich utracone tytułu udziału w podatku PIT tylko za 2023 rok stanowią kwotę 11 milionów 154 tysięcy złotych – dodaje.

Sesję – jak zawsze – będzie można śledzić w internecie.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia