Lekarze z Fundacji Ronalda McDonalda bezpłatnie przebadają 150 dzieci z Ostrowca

28 i 29 września na ostrowiecki rynek przyjedzie ambulans Fundacji Ronalda McDonalda. Celem wizyty fundacji w Ostrowcu jest przeprowadzenie bezpłatnych badań jamy brzusznej u dzieci w wieku od 9 miesiąca życia do 6 roku życia.

Celem tych badań jest przede wszystkim ocena narządów wewnętrznych z uwzględnieniem wszystkich zmian, natomiast sama formuła fundacji Ronalda McDonalda opiera się na badaniu USG jamy brzusznej w celu wykrycia zmian nowotworowych, ale także wad wrodzonych. Jeżeli chodzi o wady wrodzone, to badanie ma na celu wykrycie chorób przede wszystkim układu moczowego u dzieciaczków – mówi Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca rady miasta. Dodaje, że dziecko na 2 godziny przed badaniem powinno wypić około 250 mililitrów wody, natomiast trzy godziny przed USG nie powinno nic jeść.

Fundacja Ronalda McDonalda oprócz samych badań zapewnia darmowe konsultacje medyczne.

– Po badaniu USG rodzic otrzymuje, tak jak co roku, wydruk wyniku razem z konsultacją lekarską w razie wątpliwości, bądź też pytań. Oczywiście na miejscu każdy chętny otrzyma poradę lekarską, jeżeli są jakiekolwiek nieprawidłowości. Dalsze konsultacje  zapewnia już Fundacja Ronalda McDonalda. Po ich stronie leży dalsze zabezpieczenie dziecka – mówi wiceprzewodnicząca Joanna Pikus

Miasto Ostrowiec współpracuje z fundacją od 2016 roku – od tamtej pory przebadano ponad 930 młodych ostrowczan. Darmowe badania przysługują wyłącznie dzieciom z Ostrowca. Miejsc jest 150 dlatego liczyć będzie się kolejność zgłoszeń.
Zapisy na bezpłatne USG, w poniedziałek 25 września od godziny 16 do 18 będą prowadzić Joanna Pikus i Irena Renduda – Dudek. Zapisy pod numerem telefonów: 603 843 283 oraz 531473 039.

– W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko dziecka, PESEL, adres zamieszkania, imię i nazwisko rodzica bądź opiekuna i telefon do niego – mówi Irena Renduda – Dudek, przewodnicząca rady miasta i zaznacza, że należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka.
Badania będą przeprowadzane w dwóch turach: od godziny 9 do 13 i od 14 do 17, ale rodzice powinni pojawić się z dzieckiem 10 minut przed wyznaczoną wizytą.

 

/mor/

Podziel się

Ważne wydarzenia