Powiatowe Święto Plonów w Ostrowcu. Ludowa nuta brzmiała do wieczora

Fot. Anna Śledzińska

Dożynki Powiatowo – Gminne odbyły się w niedzielę, 3 września przed południem, w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.30 mszą w kolegiacie świętego Michała Archanioła, podczas której rolnicy dziękowali za tegoroczne plony. Potem uczestnicy przeszli do Parku Miejskiego na część obrzędową. Starostami dożynek w tym roku byli Sylwia i Janusz Majewscy, prowadzący w Ostrowcu gospodarstwo ogrodniczo – warzywne. To oni, zgodnie z tradycją, przekazali chleb wypieczony z tegorocznych zbóż gospodarzom – czyli staroście Marzenie Dębniak i wiceprezydentowi Ostrowca Arturowi Łakomcowi.

W części oficjalnej wręczono odznaczenia rolnikom, ale też pszczelarzom z powiatu ostrowieckiego. Udział wzięli w nich samorządowcy ze wszystkich gmin. Potem, jak każe tradycja, zespoły śpiewacze rozpoczęły ośpiewanie wieńców dożynkowych. I nie przeszkodził im w tym nawet padający deszcz.

Niedzielne popołudnie w Parku Miejskim to druga edycja Festiwalu Folkloru, organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu. Po występach amatorów przyszła pora na gwiazdy. O godzinie 19 wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna, a o godzinie 20 w charakterze gwiazdy zespół Krywań.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia