Pożar kombajnu w gminie Sadowie. Strażacy apelują do rolników o ostrożność podczas żniw

fot. facebook Ratownictwa Powiatu Ostrowieckiego

Wczoraj około godziny 12 w miejscowości Grocholice w gminie Sadowie podczas prac na jednym z pól zapalił się kombajn. Ogień przeniósł się na ściernisko. Spaliły się około 2 ary pola.

Na miejscu zdarzenia działania gaśnicze prowadziły jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Opatowa i Ostrowca oraz ochotnicy z Bodzechowa i miejscowości Wszechświęte w gminie Sadowie. W akcję zaangażowali się też opatowscy policjanci.

– Pożar komory silnika kombajnu został wstępnie opanowany przez kierowcę, który do tego zadania wykorzystał gaśnicę proszkową. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu pożarów kombajnu i ścierniska – mówi Sebastian Saramański, oficer prasowy Publicznej Straży Pożarnej w Opatowie. Dodaje, że kierowcy nic się nie stało.

Za wstępną przyczynę pożaru strażacy uznali zatarcie łożysk w kombajnie. Akcja gaśnicza trwała prawie dwie godziny. Okres żniw to czas wytężonych prac rolniczych, podczas których chwila nieuwagi może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Strażacy ostrzegają, aby podczas zbiorów zachować zasady bezpieczeństwa.

– Pamiętajmy, aby każdy sprzęt rolniczy przed użyciem był odpowiednio zakonserwowany, żeby łożyska były nasmarowane, a stare części wymienione. Pamiętajmy też, aby nie pozwalać wykonywać ciężkich prac dzieciom. Palący papierosy na polach powinni szczególnie uważać, bo w okresie wysokich temperatur łatwo o zaprószenie ognia -informuje rzecznik Saramański.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Polsce w ubiegłym roku doszło do niemal 10 tysięcy wypadków rolniczych. Statystyki Państwowej Straży Pożarnej z 2022 roku wskazują, że doszło do 2199 pożarów upraw rolnych oraz łąk, powstałych podczas zbiorów. Ogień pochłonął też 478 maszyn rolniczych. Mimo niepokojących liczb strażacy zaznaczają, że świadomość rolników z roku na rok wzrasta.

/mor/

Ważne wydarzenia