Dymarki Świętokrzyskie 55 raz w Nowej Słupi. 3 dni zabawy

fot. facebook/Dymarki Świętokrzyskie - Nowa Słupia

55 Dymarki Świętokrzyskie zawładną Nową Słupią w najbliższy weekend. Od 11 do 13 sierpnia u podnóża Łysej Góry na uczestników imprezy czeka moc wydarzeń.

– W Centrum Kulturowo-Archeologicznym odbywać się będą pokazy wytopu żelaza i to tam będzie można poczuć klimat starożytnego hutnictwa ziemi świętokrzyskiej – mówi Eliza Wójcik z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi. Służyć temu mają także inne wydarzenia.  – Potyczkę legionu rzymskiego z barbarzyńcami będziemy mogli zobaczyć w niedzielę. W sobotę na godzinę 17.20 zaplanowano dysputy dymarskie – rozmowy między naukowcami, którzy specjalizują się w temacie między innymi starożytnego hutnictwa – informuje Eliza Wójcik.

Scenki z życia legionistów, przygotowań do potyczek i walki zaprezentuje niemal 150 rekonstruktorów. Na Dymarkach Świętokrzyskich zadebiutuje w tym roku także grupa czeskich rekonstruktorów. Specjalne atrakcje przygotowano również dla najmłodszych.

– Dzieci będą mogły aktywnie wziąć udział w warsztatach, które będą organizowane w ramach różnych stanowisk rzemieślniczych. Będą mogły spróbować między innymi obróbki ziarna na mąkę, będą mogły zrobić kaszę i obserwować toczenie ceramiki na kole – wymienia Eliza Wójcik.

55 Dymarki Świętokrzyskie zapoczątkuje wymarsz rekonstruktorów z rynku w Nowej Słupi do Centrum Kulturowo-Archeologicznego w najbliższy piątek o godzinie 20.30. W ramach imprezy odbędzie się Festiwal Kultury Ludowej, na którym wystąpią zespoły i kapele ludowe z województwa świętokrzyskiego. Dymarki Świętokrzyskie zakończy niedzielny koncert Sylwii Grzeszczak.
Bilety na wydarzenie można kupić w dniach imprezy w kasach biletowych lub przez stronę internetową ekobilet.pl.

/mor/

Podziel się

Ważne wydarzenia