„Solidarnie z Joanną. Nigdy nie będziesz szła sama” – pikieta we wtorek w Ostrowcu

Pod hasłem „Solidarnie z Joanną. Nigdy nie będziesz szła sama”, we wtorek, 25 lipca w Ostrowcu Ogólnopolski Strajk Kobiet organizuje pikietę.

To pokłosie ostatnich głośnych wydarzeń w Krakowie, kiedy to lekarka – psychiatra wezwała policję do jednej ze swoich pacjentek.

– Joanna zadzwoniła do lekarki, bo potrzebowała wsparcia. Niezwiązanego z aborcją, a ze złym stanem psychicznym, ale przy tym opowiedziała lekarce o przeprowadzeniu aborcji farmakologicznej. Lekarka zawiadomiła pogotowie i policję, które pojechały do domu kobiety. Joanna została potraktowana jak groźna przestępczyni. Policjanci towarzyszyli jej w szpitalu, twierdząc, że popełniła przestępstwo. Zabrali komputer. Chcieli zabrać jej telefon. Policjantki kazały jej kucać, kaszleć i robić przysiady – przypomina Elżbieta Mazur ze Strajku Kobiet.

Skwer Praw Kobiet znajduje się naprzeciwko Komendy Powiatowej Policji, obok budynku kina Etiuda. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.

– Przyjdziemy, by okazać Joannie wsparcie. By wykrzyczeć niezgodę na takie traktowanie obywatelek i obywateli. By przypomnieć, że mamy prawo samodzielnie robić aborcję. By protestować przeciw postępującej putinizacji Polski – mówi Elżbieta Mazur.

Podobne wyrazy wsparcia i spotkania odbywać się będą we wtorek w wielu miastach w Polsce. Główne w Krakowie, w pobliżu komendy policji, w której kobieta składać będzie zeznania.

/sla/

Ważne wydarzenia