Krew jest pilnie potrzebna! Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje o jej oddawanie

Sezon urlopowy w pełni, co niestety skutkuje tym, że do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach oraz do oddziałów terenowych zgłasza się mniej krwiodawców niż zwykle. Tymczasem właśnie w okresie wakacyjnym krew jest bardziej potrzebna niż zwykle.

– Wakacje to okres trudny dla Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ oprócz przekazywania krwi dla osób, które stale jej potrzebują, musimy znaczną część zasobów przeznaczać dla tych, którzy ulegli wypadkom, a w okresie letnim takich osób jest więcej  – mówi Wojciech Markiewicz z działu marketingu. – Zdarza się, że jeden ranny potrzebuje dziesięciu jednostek koncentratu krwinek czerwonych, co oznacza, że potrzeba czasami aż dziesięciu dawców, by uratować życie jednemu człowiekowi. W okresie letnim nasze zasoby szybko topnieją, dlatego liczymy, że wielu dawców zgłosi się do nas po to, aby oddać krew i pomóc chorym w szpitalach – dodaje Wojciech Markiewicz.

Dla przykładu, w ostatni piątek 14 lipca krew oddało 58 osób, a wydano aż 108 jednostek krwi. Możliwość uratowania komuś zdrowia lub życia to najlepsza nagroda za oddanie krwi, ale krwiodawcy mają także pewne korzyści.

– Dużym plusem oddawania krwi dla dawcy jest to, że przed każdym takim zabiegiem przechodzi dokładne badania. Każdemu krwiodawcy należy się także 2 wolnego od pracy po oddaniu krwi oraz 9 tabliczek czekolady na wzmocnienie – mówi Wojciech Markiewicz z działu marketingu.

Obecnie najbardziej potrzebna jest krew 0 Rh D minus, 0 Rh plus, A Rh D minus oraz A Rh plus. Takie potrzeby zgłasza dziecięcy oddział hematologiczny Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, a także oddział dla dorosłych. Krew może oddać każda pełnoletnia i zdrowa osoba o wadze powyżej 50 kilogramów. Aby ułatwić oddawanie krwi wszystkim zainteresowanym stacja krwiodawstwa organizuje akcje wyjazdowe. Mobilny gabinet w Ostrowcu pojawi się 29 lipca.

/mor/

Ważne wydarzenia