Jest decyzja! Węzeł Brezelia będzie otwarty już w środę, 26 lipca

Fot. GDDKiA

Od środy, 26 lipca kierowcy znów będą mogli korzystać z zamkniętego przez ponad rok węzła Brezelia.

Jak informowaliśmy, Świętokrzyski Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał we wtorek, 18 lipca pozwolenie na decyzję dopuszczającą ruch na węźle Brezelia, a jednocześnie Urząd Marszałkowski zatwierdził nową organizację ruchu.

– Udostępniona zostanie kierowcom przebudowana łącznica węzła Brezelia, co umożliwi wjechanie na czas robót budowlanych wiadukt w obrębie tego węzła. Organizacja ruchu zostanie wprowadzona na kilka miesięcy przez terminem umownym zakończenia inwestycji – informuje Małgorzata Pawelec – Buras, rzeczniczka prasowa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach.

Na zjeździe z wiaduktu zostało wybudowane trzywlotowe rondo. Zjedziemy nim na Zygmuntówkę, natomiast wjazd na budowaną obwodnicę nadal będzie zamknięty.

– Zgodnie z umową wykonawca powinien zakończyć całą inwestycję w kwietniu 2024 roku, ale odpowiedział na oczekiwania lokalnej społeczności i wykonał prace na łącznicy na kilka miesięcy przed terminem umownym. Umożliwienie wjazdu na wiadukt pozwoli na upłynnienie ruchu w tym miejscu.

I nie tylko w tym, bowiem możliwość przejazdu z ulicy Samsonowicza na drogę wojewódzką znacznie rozładuje ruch też w innych częściach miasta, gdzie zamknięte na czas remontu są odcinki ulic.

Sama budowa ostatniego odcinka małej obwodnicy jeszcze potrwa.

– Aktualnie na trasie zasadniczej wykonywane są roboty bitumiczne. W ponad 95 procentach ułożona została zarówno podbudowa bitumiczna, jak i przedostatnia warstwa wiążąca nawierzchni. Do ułożenia została warstwa ścieralna i te prace powinny rozpocząć się we wrześniu – mówi Małgorzata Pawelec – Buras.

Na drodze krajowej numer 9, na wysokości Jędrzejowa w kierunku Opatowa trwa budowa ronda. Jedna połowa jest już wybudowana, prace trwają na drugiej, a ruch w tym miejscu odbywa się wahadłowo. W przebudowie jest zamknięty dla ruchu fragment drogi powiatowej do Denkówka pod nowym wiaduktem. Tam prace planowane są do końca wakacji. Wszystkie mosty i wiadukty mają już ustroje nośne i płyty przejściowe.

Nowy odcinek małej obwodnicy ma około 3 kilometrów długości, a jego budowa kosztuje ponad 53 miliony złotych.

/sla/

Ważne wydarzenia