Obustronne korzyści z meldunku. Zachęca do niego samorząd Bodzechowa

Samorząd Bodzechowa zachęca wszystkie osoby, które zamieszkały na terenie gminy do zameldowania się.

– Każdy dodatkowy mieszkaniec przynosi gminie korzyści, ale zameldowanie oznacza także korzyści dla niego. Z każdym mieszkańcem wiąże się na przykład to jaką subwencję ogólna, wyrównawczą, jaki udział we wpływach z podatku PIT otrzymuje gmina – podkreśla wójt Jerzy Murzyn.

Z dopłat do wywozu śmieci, przejazdów autobusowych, budowy przyłączy kanalizacyjnych, inwestycji w OZE (odnawialne źródła energii), czy bezpłatnych programów prozdrowowotnych korzystać mogą jedynie zameldowani mieszkańcy gminy. Liczba oficjalnych meldunków ma także znaczenie w planowaniu i realizacji inwestycji w gminie.

– Gdy podejmujemy decyzje, dotyczące nowych inwestycji bierzemy pod uwagę to, jak wielu osób ona dotyczy. Mieliśmy takie przykłady, że do urzędu przychodzi petycja od mieszkańców, by wybudować ulicę. Na petycji kilkadziesiąt podpisów, a przy ulicy zameldowane 4 rodziny  – dodaje wójt. I dodaje, że właśnie przede wszystkim dotyczy to infrastruktury drogowej, która jest niezwykle kosztowna. Ulice powstają wraz z całym otoczeniem okołodrogowym, czyli chodnikami, oświetleniem, często to także ścieżki rowerowe.

– Budowa dróg jest bardzo droga. Trudno uzasadnić radnym potrzebę wydania wielu milionów dla kilku osób. Jeśli jednak faktycznie zamieszkujący zameldują się to mamy argument, by wydawać tam pieniądze. Poza tym subwencje i zwroty z podatków PIT powodują, że część z kosztów takiej inwestycji się zwraca. Jeśli natomiast trzeba wydać pieniądze na inwestycję, z której nie będzie zwrotów to podejmujemy decyzję o inwestycji w innym miejscu, ponieważ alternatyw i potrzeb jest wiele – podsumowuje wójt Murzyn.

W 2022 roku w gminie Bodzechów zameldowało się prawie 500 osób. Rok i dwa lata wcześniej było to nieco ponad 200 i ponad 330 osób. A na dziś gmina liczy 13 059 mieszkańców.

/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia