Zdemontowany pomnik rozstrzelanych ostrowczan zostanie ustawiony po zakończeniu remontu

Fot. Anna Śledzińska

W ramach remontu drogi wojewódzkiej numer 754 przebiegającej przez centrum Ostrowca, zdemontowano pomnik rozstrzelanych przy ulicy Okólnej i zburzono stojący na rogu budynek starej plebanii parafii świętego Michała Archanioła.

Pomnik, odsłonięty w 1959 roku upamiętnia dziewięciu mieszkańców Ostrowca, rozstrzelanych przy murze plebanii św. Michała na Placu Bankowym, czyli obecnej ulicy Okólnej. Egzekucja przypadkowych osób, zatrzymanych podczas tak zwanej łapanki, była zemstą za zabicie niemieckiego oficera, dokonaną 14 stycznia 1944 roku.

– Pomnik będzie przesunięty o kilkanaście metrów w kierunku parafii świętego Michała. Został zdemontowany i zdeponowany na terenie parafii. Jest zabezpieczony i zafoliowany, aby nie uległ zniszczeniu – wyjaśnia Piotr Mazik, naczelnik Wydziału Ekologii i Infrastruktury w Urzędzie Miasta.

Pomnik na swoje miejsce w nowej lokalizacji wróci dopiero po zakończeniu remontu drogi wojewódzkiej, czyli najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Na prośbę proboszcza parafii świętego Michała księdza Jana Sarwy, odtworzona zostanie też część ściany dawnej plebanii z zachowanymi śladami po kulach, które zabiły dziewięciu ostrowczan.

– Nie może być za wysoka, żeby potem nie zagrażała bezpieczeństwu. Będzie to ściana o formacie około 5 na 8 metrów kwadratowych. Zostanie odtworzona, ale to już późniejszy element. Na razie zabezpieczamy materiał, wydaje mi się, że około tysiąca sztuk cegieł powinno do odtworzenia fragmentu ściany wystarczyć – mówi Piotr Mazik.

Przesunięcie obelisku i uporządkowanie tego terenu jest konieczne, bowiem na skrzyżowaniu ulic Denkowskiej, Okólnej i Słowackiego powstanie rondo.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia