Remontują kwaterę Jana Piwnika „Ponurego” w Janowicach. Jest zbiórka, bo innych pieniędzy fundacja nie dostała

Fundacja Rozwoju Regionu Świętokrzyskiego rozpoczęła remont rodzinnego domu Jana Piwnika „Ponurego” w Janowicach w gminie Waśniów.

Budynek przekazał jej w grudniu 2021 roku Mieczysław Sokołowski, który jest siostrzeńcem legendarnego dowódcy partyzantów.

– Przez miniony rok usiłowaliśmy pozyskać fundusze publiczne, ale do tej pory się to nie udało. Mamy jeszcze złożone kolejne wnioski i czekamy na decyzję, ale w związku ze stanem zwłaszcza ganku, nie można dłużej czekać. Zdecydowaliśmy się, wraz z grupą przedsiębiorców rozpocząć renowację. Od 1 maja dom został wysprzątany w środku, mamy już drewno na odbudowę ganku i farbę do malowania całego domu – mówi Konrad Cedro, prezes Fundacji.

Dodaje, że sam dom, poza gankiem i częściowo dachem, jest w bardzo dobrym stanie technicznym i wymaga jedynie odnowienia. Koszt projektu wyceniono na około 70 tysięcy złotych. Tym bardziej zaskakuje fakt, że do tej pory nie udało się pozyskać na to zewnętrznych pieniędzy.

– Byłem trochę zaskoczony, po paru posłów i senatorów z regionu obiecało wsparcie i z jakichś powodów to nie wypaliło. Minął rok i stwierdzili, że to bardzo ciężko jest. To ja też zgodziłem się z tym, że jest ciężko, no bo co miałem zrobić?

Fundacja realizuje więc to przedsięwzięcie dzięki sponsorom. Ogłosiła też zbiórkę publiczną w internecie, licząc na wsparcie miłośników historii i osób, które doceniają wkład „Ponurego” w walkę z okupantem. Wszystkie informacje są dostępne na stronie internetowej fundacji.

– Tam gdzie była kwatera i izba pamięci jest posprzątane, Tam wrócą eksponaty, a w najbliższym czasie pojawi się wystawa fotograficzna jak to kiedyś wyglądało. Ilekroć tam jesteśmy to turyści, rowerzyści, motocykliści, przypadkowi ludzie zatrzymują się, zaglądają i cieszą, że coś się w końcu dzieje – dodaje Konrad Cedro.

Drewniany dom, w którym urodził się i spędził dzieciństwo Jan Piwnik „Ponury” został wybudowany w 1912 roku. Jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków gminy Waśniów.

Zbiórkę można wesprzeć pod tym linkiem, a więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej Fundacji.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia