Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w powiecie ostrowieckim

Fot. Powiat ostrowiecki

W powiecie ostrowieckim rozpoczęła się w poniedziałek, 5 czerwca kwalifikacja wojskowa, którą objętych jest około 700 osób, głównie mężczyzn urodzonych w 2004 roku. Potrwa do 7 lipca, a kolejno zgłaszać się będą mieszkańcy Ostrowca i pozostałych gmin.

Ostatni dzień przewidziano dla kobiet, w tym roku wezwania otrzymało 19 pań.

– Wezwania otrzymali panowie urodzeni w roku 2004, to jest rocznik podstawowy. Są też urodzeni wcześniej, od roku 1999 do 2003, którzy nie posiadają określonej kategorii oraz osoby urodzone w roku 2002 i 2003, które otrzymały w poprzednich latach kategorię B – informuje Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego.

Dodaje, że w mężczyźni z tej ostatniej grupy muszą stawić się po to, by potwierdzić czy kategoria B nadal ich obowiązuje, czy też ich stan zdrowia poprawił się.

Kwalifikacją objęte są również kobiety, mające wykształcenie przydatne w wojsku.

– Mamy tu na myśli przede wszystkim zawody medyczne, weterynaryjne, psychologiczne, morskie, lotnicze. Są też w tej grupie diagności laboratoryjni i rehabilitanci. W grupie jest 19 pań, które będą kwalifikowane na początku lipca – wyjaśnia wicestarosta Jabłoński.

Powiatowa Komisja Lekarska już pracuje w budynku Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego na ulicy Akademickiej 12. Kwalifikacja obywa się w dni powszednie od godziny 8. Oprócz kompleksowych badań lekarskich, w tym roku nowością jest badanie psychologiczne. Osoby, które przejdą kwalifikację pozytywnie i otrzymają kategorię A, zostaną po 14 dniach przeniesione do rezerwy.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia