Rozmawiali z młodzieżą o budżecie obywatelskim. Zbliża się czas składania projektów

Fot. Anna Śledzińska

O budżecie obywatelskim z młodzieżą rozmawiają przedstawiciele Ostrowca Świętokrzyskiego. W tym roku ta formuła wraca po pandemicznej przerwie.

Władze miasta chcą do przygotowania projektów, które będą poddane głosowaniu, zaangażować młodzież, a przez to wprowadzić więcej świeżości.

– Spodziewamy się na pewno projektów bardziej innowacyjnych ze względu na to, że mocniej włączamy młodzież. Kwota budżetu się zwiększyła, więc też będzie większe pole do popisu. Myślę, że na te małe projekty, na których się uczyliśmy, czyli urządzenia zabawowe w przestrzeni publicznej, apetyt został już wyczerpany – mówi Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca.

W tym roku na budżet obywatelski przeznaczone ma być przynajmniej 700 tysięcy złotych. Młodzież szkolna, która została zaproszona na spotkanie w Urzędzie Miasta ma zastanowić się, jakie przedsięwzięcia chciałaby zrealizować. W grupie byli między innymi absolwenci niedawno zakończonej Akademii Młodzieżowej Rady Miasta.

– Chodzi o to, żeby wspólnie zrobić coś fajnego, działać dla obywateli. W budżecie obywatelskim widzę szansę na to, by młodzież mogła zrobić coś dla siebie, z czego będziemy zadowoleni. Żeby nie tylko narzekać, że nic się nie dzieje, ale dać coś od siebie i wykorzystać szansę – mówi Aleksandra Kwapisz.

Do regulaminu budżetu obywatelskiego wprowadzono nowości – przede wszystkim możliwość głosowania internetowego także dla osób niepełnoletnich.

– Na pewno to, że głosować będą mogły osoby nie mające 18 lat to dobry pomysł, jeśli ma być w to zaangażowana młodzież. Głosowanie internetowe też jest dobrym rozwiązaniem, bo każdy będzie mógł zagłosować w dowolnej dla siebie chwili – komentuje Julia Szymańska.

Wnioski, pod którymi podpisze się co najmniej 20 mieszkańców, będzie można składać w lipcu. W sierpniu będą analizowane i sprawdzane przez urzędników, a na przełomie września i października odbędzie się głosowanie. Wybrane przez mieszkańców przedsięwzięcia będą realizowane w 2024 roku.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia