Seniorom i osobom z niepełnosprawnościami wkrótce łatwiej będzie załatwić sprawy w starostwie

Od września poruszanie się po wydziałach starostwa powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim ma być łatwiejsze dla osób starszych, a także niepełnosprawnych ruchowo, niedowidzących, niedosłyszących i niewidomych.

Pieniądze w kwocie blisko 100 tysięcy złotych na realizację projektu w 85 procentach pochodzą z funduszy europejskich. Pozostałą część powiat pozyskał z PFRON-u i właśnie szuka wykonawców.

– W budynkach starostwa powiatowego przy ulicy Iłżeckiej oraz Wardyńskiego powstaną jasne i czytelne oznaczenia dla osób z problemami poznawczymi. Przy każdym pokoju będą umieszczone tabliczki w języku Braille’a, powstaną też dwie specjalne tyflomapy z planem budynku i  wypukłymi oznaczeniami w języku Braille’a – informuje Przemysław Tic, koordynator ds. dostępności w starostwie powiatowym.

W załatwieniu swoich spraw mieszkańcom z problemami poznawczymi pomogą też specjalne karty komunikacyjne. – Chcemy przygotować takie uproszczone karty z graficznym wyjaśnieniem, jakie działania, kolejne kroki należy podjąć, żeby otrzymać w danym wydziale dokument, czy decyzję, o którą występujemy –  wyjaśnia.

Kupione zostaną także przenośne pętle indukcyjne, dzięki którym urzędnicy nie będą musieli podnosić głosu podczas rozmowy z osobami niedosłyszącymi, a korzystającymi z aparatów słuchowych lub implantu. Pojawi się podjazd z rampą antypoślizgową, urządzenie otwierające drzwi automatycznie, bez konieczności korzystania z klamki, nowe krzesła dla osób, które szybciej się męczą pokonując długie korytarze.

/mag/

Ważne wydarzenia