Starodroże „dziewiątki” do remontu. Droga będzie zamknięta przez kilka miesięcy

Kolejna droga w Ostrowcu idzie do remontu. We wtorek, 25 kwietnia podpisano umowę z wykonawcą modernizacji odcinka tak zwanego starodroża krajowej „dziewiątki” w kierunku Kunowa.

Na razie wyremontowane zostanie około 1700 metrów drogi od skrzyżowania z ulicą Kolonia Robotnicza do Boksycki, do zjazdu w kierunku Wymysłowa. Pozostała część czekać będzie aż powiat ostrowiecki pozyska dodatkowe pieniądze.

– Niestety środki finansowe, którymi dysponuje powiat i dofinansowanie, które dostaliśmy wystarczają na remont jednego odcinka, wybraliśmy ten środkowy, najdroższy i w najgorszym stanie – mówiła podczas podpisania umowy starosta Marzena Dębniak. – Jeżeli będzie ogłoszony nabór, to w tym roku będziemy się ubiegać o środki na odcinek od ulicy Sienkiewicza i skrzyżowania z Sosnową do Kolonii Robotniczej.

Koszt remontu pierwszego odcinka to prawie 13 milionów 700 tysięcy złotych. Powiat dostał dotację z programu Polski Ład w wysokości 10 milionów 450 tysięcy, z własnego budżetu dołożył ponad 3 miliony 200 tysięcy złotych. Kolejne 203 tysiące złotych pochodzi z budżetu gminy Kunów. Za te pieniądze położona będzie nowa jezdnia i przebudowane dwa skrzyżowania, wybudowane będą chodniki dla pieszych i ścieżka rowerowa oraz kanalizacja deszczowa.

Dlaczego inwestycja jest tak droga, wyjaśniał Tomasz Mroczek naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu.

– Bardzo ważnym elementem tej drogi jest wymiana trzech przepustów pod koroną drogi. Szczególnie problematyczny, najniżej położony jest przepust najbliżej Boksycki. Tam na skarpach trzeba wykonać dodatkowe wzmocnienia w postaci murów oporowych. Te prace będą wymagały zamknięcia drogi na 3 – 4 miesiące – mówił Tomasz Mroczek.

Przedstawiciel wykonawcy, firmy Trakt mówił natomiast o wstępnym harmonogramie prac.

– W ubiegłym tygodniu zleciliśmy wykonanie tymczasowej organizacji ruchu. Za około 3 tygodnie będziemy mieć już dokument i będziemy mogli drogę zamknąć. Oczywiście czas utrudnień będziemy chcieli skrócić do minimum , ale dopiero po rozpoczęciu prac okaże się, jak to będzie ostatecznie wyglądało – wyjaśniał Andrzej Gierada.

Wyjazd w stronę Kunowa będzie więc kolejną zamkniętą ulicą w Ostrowcu, na co kierowcy powinny się już teraz przygotować. Alternatywą są oczywiście ulica Zagłoby, czyli obecny odcinek krajowej „dziewiątki”, a także dojazd do Kunowa od Kolonii Robotniczej, przez Janik.

/sla/

Ważne wydarzenia