Najbardziej opłacalne zawody w Ostrowcu Świętokrzyskim

Województwo świętokrzyskie tworzy różnorodny i bardzo chłonny rynek zatrudnienia. W 2023 roku wakaty obejmują przede wszystkim zawody techniczne i fizyczne, wolne stanowiska czekają też na lekarzy i nauczycieli. Sprawdź, do kogo kierowane są oferty pracy w Ostrowcu i które stanowiska gwarantują najwyższe zarobki.

Praca w Ostrowcu – w tych zawodach najszybciej znajdziesz zatrudnienie

Nie jest zaskoczeniem, że najszybciej znajdziesz zatrudnienie w zawodach, w których brakuje wystarczającej liczby kandydatów chętnych do podjęcia zatrudnienia. To tak zwane profesje deficytowe. Braki kadrowe wynikają też z tego, że potencjalni kandydaci nie spełniają wymogów pracodawców lub nie posiadają niezbędnych uprawnień.

Jakie oferty pracy Ostrowiec pojawiają się najczęściej? Według danych udostępnionych przez Barometr Zawodów (prognoza sytuacji na rynku pracy w określonych regionach) problemów ze znalezieniem pracy w 2023 roku nie będą mieli:

 • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy;
 • kierowcy autobusów;
 • lekarze;
 • pielęgniarki i położne.

Praca Ostrowiec czeka także na nauczycieli, lakierników i mechaników pojazdów samochodowych, dentystów, diagnostów laboratoryjnych, murarzy i tynkarzy, operatorów sprzętu do robót ziemnych, piekarzy, pracowników robót wykończeniowych, psychologów i psychoterapeutów, ratowników medycznych, spawaczy oraz szefów kuchni.

Jak wyglądają zarobki w województwie świętokrzyskim?

Główny Urząd Statystyczny udostępnił dane odnośnie przeciętnego wynagrodzenia w województwie świętokrzyskim. Według sprawozdania z lutego 2023 zatrudnieni w tym regionie osiągają średnio wynagrodzenie brutto rzędu 5788 zł (przeciętne wynagrodzenie w Polsce wyniosło w tym samym okresie 7437,91 zł). W porównaniu do stycznia tego roku średnia płaca w województwie świętokrzyskim wzrosła o 1,81%.

W jakich obszarach zawodowych zatem opłaca się pracować? Średnia płaca w poszczególnych branżach podana przez GUS to:

 • obsługa rynku nieruchomości – 6713,07 zł;
 • informacja i komunikacja – 6302 zł;
 • przemysł ogółem – 6216,42 zł;
 • transport i gospodarka magazynowa – 5815,77 zł;
 • handel – 5107,47 zł;
 • budownictwo – 5091,73 zł;
 • hotelarstwo i gastronomia – 4555,85 zł.

Top 5 najbardziej opłacalnych zawodów w Ostrowcu Świętokrzyskim

Interesuje Cię praca w Ostrowcu Świętokrzyskim, w której zarobisz najwięcej? Poniżej przedstawiamy zawody, które są najlepiej opłacane w regionie.

Inżynier ds. jakości

Specjalista ds. jakości odpowiada za kontrolę jakości procesu produkcyjnego. Zarobki na tym stanowisku wahają się od nieco ponad 6000 zł brutto do niemal 8000 zł brutto. Kandydaci powinni mieć ukończone studia techniczne lub chemiczne, posiadać doświadczenie zawodowe związane z kontrolą jakości i znać procedury dotyczące zarządzania systemami jakości.

Specjalista ds. IT

Branża IT to sektor słynący z dość wysokich zarobków (od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie), jednak nie każdy może aplikować na tak atrakcyjną pracę w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dlaczego? Informatyk czy programista poza odpowiednimi umiejętnościami powinni posiadać też studia wyższe i doświadczenie zawodowe.

Kierownik produkcji

Kierownik produkcji to zazwyczaj osoba z wykształceniem technicznym, która pracowała już w dziale produkcji, zna zasady zarządzania jakością i procesem produkcyjnym. Kandydaci do pracy mogą liczyć na zarobki rzędu 7000-13000 zł brutto.

Przedstawiciel handlowy

Przedstawiciel handlowy odpowiada za sprzedaż produktów danej firmy i budowanie bazy klientów. Na tym stanowisku doświadczenie odgrywa mniejszą rolę niż praktyczne umiejętności takie jak techniki sprzedażowe i negocjacyjne czy znajomość branży i oferowanych usług. Zarobki przedstawiciela handlowego zaczynają się od około 4000 złotych brutto – średnie wynagrodzenie brutto wynosi 5150 zł.

Lekarz specjalista

Lekarz specjalista od 1 lipca 2023 roku będzie otrzymywał wynagrodzenie na poziomie 9201,92 zł brutto (wzrost pensji o 991,25 zł). Duże zapotrzebowanie na kadrę lekarską gwarantuje stabilne zatrudnienie, jednak taka praca przeznaczona jest jedynie dla wykwalifikowanych kandydatów.

Podziel się

Ważne wydarzenia