Ostrowiec inwestuje w fotowoltaikę

Na parkingu przy ulicy Głogowskiego w Ostrowcu pojawiła się wiata, pod którą kierowcy zostawiają już swoje samochody. Nie to jednak było zamiarem urzędników, żeby zadaszyć część miejsc parkingowych.

Wiata, jak się okazuje, jest jedynie wspornikiem dla instalacji fotowoltaicznej dla urzędu miasta. – W tym miejscu powstaje instalacja na konstrukcji wsporczej. Właśnie montowane są panele fotowoltaiczne o łącznej mocy prawie 40 kW, które zostaną podłączone do instalacji urzędu miasta – wyjaśnia Artur Majcher, naczelnik wydziału inwestycji.

Instalacja nie mogła zostać zamontowana na dachu remontowanego budynku, bo ten jest już zajęty przez panele fotowoltaiczne o mocy około 10 kW oraz centrale wentylacyjne – zakupione i zamontowane w ramach termomodernizacji urzędu.

Instalacja fotowoltaiczna na parkingu jest częścią większego zadania o wartości blisko 13,5 miliona złotych. 12 milionów samorząd pozyskał z Polskiego Ładu. W ramach tego projektu do czerwca przyszłego roku prąd z energii słonecznej pozyskiwać już będzie 30 jednostek samorządowych, a do czerwca tego roku wyposażonych w takie rozwiązanie ma zostać pierwszych 18 miejskich budynków. – Część z tych instalacji została już częściowo wykonana. Gotowe są już te przy ulicy Świętokrzyskiej przy MOPS-ie. Gotowa jest instalacja przy inkubatorze przedsiębiorczości przy ulicy Sandomierskiej. Realizowana jest instalacja na Ostrowieckiej Browarze Kultury i cały czas realizujemy te elementy w różnych częściach miasta – mówi naczelnik Majcher.

Kolejnej wiaty na parkingu przy ulicy Głogowskiego, która jest wspornikiem dla fotowoltaiki, już nie będzie. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwalał na postawienie tej jednej.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia