„Żonkile Pamięci” w Muzeum na rocznicę powstania w getcie warsztawkim

19 kwietnia przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Muzeum Historyczno – Archeologiczne włącza się w organizowaną co roku akcję „Żonkile Pamięci” i organizuje specjalne warsztaty dla grup szkolnych, od 17 do 19 kwietnia.

– Poza przedstawieniem historii warszawskiego getta oraz zrywu wolnościowego, które wybuchło w nim 19 kwietnia 1943 roku, lekcja uzupełniona będzie narracją na temat ostrowieckich uczestników powstania oraz historią getta istniejącego w Ostrowcu Świętokrzyskim – mówi Anna Boroń, jedna z pracowników Muzeum, którzy poprowadzą zajęcia.

Podczas zajęć odbędzie się pokaz krótkometrażowego filmu animowanego wyprodukowanego przez Muzeum POLIN, opartego na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Animacja pokazana będzie w środę, dokładnie w rocznicę wybuchu powstania starszym grupom uczniów. Dla młodszych przygotowano opowiadania i słuchowiska.

– Z najmłodszymi dziećmi nie możemy rozmawiać i zagładzie w bardzo obrazowy i drastyczny sposób. Dlatego główny nacisk postawimy na rozmowy o empatii, zrozumieniu i tolerancji – wyjaśnia Anna Boroń.

Podczas warsztatów wykonane zostaną papierowe, żółte żonkile – znak akcji oraz symbol zbiorowej pamięci o ofiarach holokaustu.

/sla/

Ważne wydarzenia