Około 30 nauczycieli pożegna się z pracą w ostrowieckich szkołach w tym roku

Fot. archiwum

Z edukacyjnej mapy Ostrowca Świętokrzyskiego zniknie w tym roku średniej wielkości szkoła.

W starszych klasach publicznych szkół podstawowych ubędzie bowiem około 16 oddziałów.

– To wynika z tego, że nasze szkoły opuści drugi tak zwany „półtora rocznik”, bo były takie lata, że do szkoły szły 6- i 7 – latki. Z końcem czerwca opuszcza on ósme klasy – mówi Jan Bernard Malinowski, naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych w Urzędzie Miasta.

Z tymi realiami muszą zmierzyć się organizatorzy pracy w placówkach oświatowych. Zmniejszenie liczby oddziałów wiąże się z likwidacją kilkudziesięciu etatów nauczycielskich.

– Sprzyja nam to, że wielu nauczycieli jest już w wieku emerytalnym albo kompensacyjnym. Emerytura dotyczy zdecydowanej większości z grupy 30 osób, których musimy zwolnić, reszta otrzyma świadczenie. Tak wygląda sytuacja na dzisiaj, oczywiście jak wiemy to też jest dosyć dynamiczne i może się zmienić – mówi naczelnik Malinowski.

Rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych wciąż trwa. Dzieci, które w tym roku rozpoczną edukację jest w Ostrowcu 463. Do dyrektorów ośmiu szkół podstawowych prowadzonych przez gminę, zgłoszono do tej pory 365 przyszłych uczniów klas pierwszych. Reszta pójdzie do szkół niepublicznych bądź tylko figuruje w danych meldunkowych, a mieszka już gdzie indziej. Listy dzieci przyjętych do szkół wywieszone będą 20 kwietnia.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia