Będą tanie mieszkania w gminie Bałtów? Powstała spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa

Fot. gmina Łagów

Gmina Bałtów jest jednym z 13 samorządów z województwa i jednym z powiatu ostrowieckiego, które weszły w skład powołanej w środę 5 kwietnia spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa.

Jej celem jest budowanie mieszkań na wynajem z możliwością wykupu z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości. Dostać je będą mogły osoby, które nie mają zdolności kredytowej, ale zarabiają na tyle dużo, żeby móc opłacać czynsz. Bo lokalne budowane mają być za pieniądze z budżetu państwa, które potem trzeba będzie spłacić.

– Planujemy wybudować około 15 mieszkań w systemie szeregowym w miejscowości Wólka Bałtowska. Odsetki od kredytu pokryje budżet państwa, natomiast raty kredytu będą spłacać mieszkańcy w czynszach, po czym mieszkanie będzie mogło stać się ich własnością – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Każda gmina na budowę otrzymać ma 3 miliony złotych. Wpłata własna mieszkańców wynosić ma 30 tysięcy złotych, a czynsze mają być niższe o około 10 procent od cen rynkowych.

Dla takich gmin jak Bałtów może to być jedyna szansa na budowę nowych budynków wielorodzinnych.

– Jest bardzo duży głód mieszkań w mniejszych miejscowościach. W Bałtowie w blokach tak zwanych nauczycielskich, gdy tylko pojawi się ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, to sprzedawany jest „na pniu”. W samym Bałtowie ze względu na ukształtowanie terenu i dolinę rzeki Kamiennej nie ma po prostu gdzie budować.,

Hubert Żądło dodaje, że sama budowa to proces kilkuletni, rozpocząć może się najwcześniej za około rok. Do nowo powołanej spółki, która nawet jeszcze nie ma zarządu weszły poza Bałtowem gminy: Opatów, Bieliny, Bodzentyn, Bogoria, Daleszyce, Górno, Łagów, Ożarów, Pierzchnica, Raków, Strawczyn i Zawichost. W całej Polsce powołano do tej pory 30 takich spółek z udziałem 350 gmin.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia