Zatrudnienie na B2B – czy się opłaca?

Coraz częściej w ofertach o pracę pojawia się forma zatrudnienia w ramach B2B, czyli współpracy pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. Dla firmy jest to rozwiązanie korzystne: płaci się za wykonane działania, nie obowiązuje prawo pracy – a więc koniec martwienia się o zwolnienie lekarskie czy urlop pracownika. A jak wygląda sytuacja w odniesieniu do wykonawcy usługi? Czy opłaca się założyć firmę tylko po to, żeby świadczyła ona usługi dla jednego podmiotu?

Co to jest B2B i czym się różni od umowy o pracę?

B2B to skrót od angielskiego „Business to Business”. Oznacza relacje pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami. Są to więc zarówno transakcje kupna i sprzedaży towarów, w których stronami są producent i odbiorca wyrobów, jak i wykonywanie pracy dla jakiegoś podmiotu i wystawianie faktury z tego tytułu.

Dla osoby świadczącej usługi w ramach B2B różnica między tą formą zatrudnienia a umową o pracę jest duża. Przede wszystkim jako przedsiębiorcy, nie chroni cię prawo pracy. Twoja choroba nie interesuje klienta, który płaci wyłącznie za wykonaną pracę. Nie przysługuje ci również urlop – ani wypoczynkowy, ani okolicznościowy. Dużym plusem jest natomiast wynagrodzenie – ponieważ pracodawca nie musi ponosić kosztów zatrudnienia pracownika, można z nim wynegocjować znacznie wyższą stawkę.

Jakie ulgi przysługują osobom otwierającym działalność gospodarczą?

Jeśli wolisz sam być sobie szefem, możesz zdecydować się na otwarcie działalności gospodarczej. Obecnie jest to dosyć proste – wystarczy rejestracja firmy poprzez wniosek CEIDG-1 złożony osobiście w urzędzie gminy albo przez Internet. Jeszcze tylko kilka formalności – uzyskanie numerów NIP i REGON, otwarcie rachunku bankowego, zgłoszenie do ZUS – i gotowe. Warto też pamiętać, że jeśli jest to twoja pierwsza firma, przysługują ci bardzo korzystne ulgi, stanowiące duże ułatwienie na etapie rozkręcania działalności.

Ulga na start to zwolnienie nowego przedsiębiorcy od płacenia składek tytułem ubezpieczenia społecznego, obowiązująca przez 6 miesięcy, licząc od pierwszego pełnego kalendarzowego miesiąca działalności (co w praktyce oznacza, że wystarczy założyć firmę drugiego, a nie pierwszego dnia danego miesiąca, by nie wliczał się on do kalkulacji). To spora oszczędność – składka wynosi powyżej 300 zł w przypadku tzw. małego ZUSu (obowiązującego najmniejszych przedsiębiorców, w tym jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie osiągają rocznych przychodów powyżej 120 tys. zł.). Z kolei pełny ZUS wynosi powyżej 1400 zł.

Nowy przedsiębiorca może liczyć również na preferencyjne składki ZUS przez pełne 24 miesiące działalności firmy. Składki są w tym przypadku obliczane od obniżonej podstawy. W praktyce wiele przedsiębiorstw jest zamykanych właśnie po dwóch latach, z uwagi na gwałtowny wzrost zobowiązań względem ZUS. W 2022 r. powyżej 24 miesięcy na rynku utrzymało się tylko co piąte mikroprzedsiębiorstwo.

Gdzie szukać ofert pracy w ramach B2B?

Twój sukces w dużej mierze zależy od znalezienia odpowiednich kontrahentów. Wiele ofert skierowanych jest zarówno do osób preferujących umowę o pracę, jak i B2B, przy czym to właśnie te drugie mają większe szanse na zatrudnienie. Sprawdź na https://www.gowork.pl/praca/ostrowiec-swietokrzyski;l, które stanowiska dostępne są w ramach współpracy biznesowej.

B2B to również ciekawe rozwiązanie dla freelancerów i wykonawców wolnych zawodów, którzy wolą nie zawężać się do jednego pracodawcy. Dzięki zawarciu kilku korzystnych umów możesz zwiększyć dochody i zdywersyfikować ich źródło, co zwłaszcza w czasach gospodarczej niepewności jest rozsądnym posunięciem.

Podziel się

Ważne wydarzenia