Samorząd Waśniowa zorganizuje odbiór zużytych opon. Mieszkańcy nie poniosą kosztów

Samorząd Waśniowa wziął na siebie odpowiedzialność za zorganizowanie odbioru od mieszkańców zużytych opon nie tylko od samochodów osobowych i ciężarowych, ale także od wielkogabarytowych maszyn rolniczych.
Zgodnie z umową na zagospodarowanie odpadów, jaką ma gmina, mieszkańcy dwa razy do roku mogą bezpłatnie oddać 4 opony od aut osobowych, ale – jak podkreśla wójt Krzysztof Gajewski – to nie rozwiązuje problemów.
– Prowadzimy rozmowy z trzema firmami, które gotowe są podjąć się odbioru i recyklingu opon. Rozmawiamy o tym, jak wyglądałby odbiór opon, w jakim czasie byłoby to zrealizowane. na razie jeszcze nie podpisaliśmy wiążącej umowy. Chcemy wybrać najkorzystniejszy wariant – podkreśla wójt Gajewski.
Mieszkańcy nie poniosą przy tym kosztów. Do nich najprawdopodobniej będzie należało tylko dowiezienie zużytych opon do miejsca składowania, które wskaże urząd. Gmina też nie będzie płacić za odbiór.
– Każda z tych firm prosi nas tylko abyśmy mogli im pomóc zorganizować odbiór. Oni deklarują, że podstawią kontenery i o wszystko zadbają. Każdy mieszkaniec otrzyma potwierdzony protokół oddania zużytych opon tak, by nie było wątpliwości, że w sposób zgodny z prawem się ich pozbył, a nie wyrzucił gdzieś do lasu – podkreśla wójt Waśniowa.
Do dziś urząd zebrał już informacje, ile zużytych opon mają mieszkańcy w gospodarstwach. Z danych wynika, że najwięcej jest opon do samochodów osobowych, bo aż 6,400, dalej ciężarowych – 1200. Nieco mniej do maszyn rolniczych – 1120, do dostawczaków – 776, a opon ponadgabarytowych – 660.
Wójt Gajewski zapowiada, że najpóźniej do jesieni tego roku, akcja odbioru tych odpadów ma być zakończona.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia