Spraw sobie prezent na Dzień Kobiet. Zrób badania

Białą sobotę dla kobiet organizuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii. 11 marca w godzinach od 9 do 14 panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych i cytologicznych.

Z mammografii skorzystać mogą panie w wieku od 50 do 69 lat, a na badanie warto się wcześniej zarejestrować. Numer telefonu:  607 77 88 88.

– Gdyby się okazało, że jest bardzo dużo pań chętnych na to badanie, i że brakuje nam miejsc to proszę się nie martwić. Nasze panie położne, jeśli tylko panie mają identyfikujący się numer telefonu, oddzwonią i umówią na badanie w tygodniu, w dogodnym dla pań terminie albo przy okazji następnej białej soboty, którą będziemy organizować na pewno jeszcze w kwietniu – zapewnia Izabela Opalińska, specjalistka ds. komunikacji w ŚCO.
Dodam, że zgodnie z zaleceniami programu profilaktyki raka piersi kobiety badanie mammograficzne powinny wykonywać co dwa lata.
Drugim bezpłatnym badaniem, które będzie można zrobić w sobotę jest cytologia. Adresowane jest do pań między 25 a 59 rokiem życia.

– W Świętokrzyskim Centrum Onkologii oferujemy bardzo dokładną diagnostykę, ponieważ podczas jednego badania wykonywane są dwie cytologie. To cytologia konwencjonalna tzw. na szkiełku, którą można wykonać w każdym gabinecie cytologicznym. Druga to cytologia na podłożu płynnym, gdzie płyn pobrany od pacjentki jest rozpuszczany w specjalnym roztworze. Wtedy wszystkie komórki, które zostały pobrane są poddane ocenie cytometrysty i widać dokładnie, co się w tym nabłonku szyjki macicy dzieje. Nic nie umknie uwadze lekarza – podkreśla Izabela Opalińska.
Tu także warto się zarejestrować, numer telefonu: 609 990 033.
W tym przypadku, podobnie jak przy mammografii, jeżeli pula miejsc się wyczerpie położne z ŚCO oddzwonią, by umówić dogodny termin badania dla pań.
A w sobotę w związku z Dniem Kobiet, każda pani, która zgłosi się na badania do ŚCO otrzyma drobny upominek.
Dodam, że przez cały marzec Świętokrzyskie Centrum Onkologii organizuje wraz z pracodawcami, zatrudniającymi kobiety bezpłatny dojazd pań na profilaktyczną cytologię i mammografię. Po regionie jeździ także cytobus – mobilny gabinet położnej oraz cytomammobus – mobilna pracownia mammograficzna i cytologiczna. Warto śledzić informacje, gdzie i kiedy będą stacjonować.

/joge/

 

Podziel się

Ważne wydarzenia